دست‌به‌جیب شدنِ هوشمندانه در بازار!

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ شهراد باغستانی؛ اعداد در پنجره نقل‌وانتقالاتی نقش اول را ایفا می‌کند. اینکه ببینید برای چه بازیکنی چقدر هزینه شده و روی آن بحث کنید. بازیکن‌های تراز اول در لیگ‌های معتبر بیشتر زیر ذره‌بین هستند. بسیاری از آن‌ها در نگاه اول ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را دارند، اما باید ببینیم آیا در تیم جدیدشان هم عملکرد خوبی که داشتند را ادامه می‌دهند یا هواداران تیم جدیدشان ناامید خواهند شد و رسانه‌ها هم به نقد انتقال‌شان خواهند پرداخت. هری مگوایر آخرین بازیکنی‌ست که یک رکورد را جابه‌جا کرده که رکورد «گران‌ترین مدافع جهان» است. باشگاه منچستریونایتد برای جذب او ۸۰ میلیون پوند هزینه کرد و رکورد ویرجیل فان‌دایک شکسته شد. شیاطین‌سرخ امید زیادی دارند او هم بین بازیکنانی قرار بگیرد که بگویند ارزش مبلغی که برایش پرداخت شده را دارد. سایت نشریه FourFourTwo به بهانه این انتقال بازیکن‌هایی را لیست کرده که ارزش مبلغی که برای‌شان پرداخت شده را داشته‌اند. یا از همان ابتدا درخشیده‌اند یا به‌تدریج در تیم جدیدشان جا افتاده‌اند.
بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

ویرجیل فان‌دایک
از ساوتهمپتون به لیورپول (سال ۲۰۱۸ در ازای ۷۵ میلیون پوند)
ژانویه ۲۰۱۸ باشگاه ساوتهمپتون برای فروش او ۷۵ میلیون پوند دریافت کرد. رکورد جهانی برای یک مدافع که در پی آن لیورپول تعهد داد تا مدت ۳ سال و نیم این مبلغ را در صورت موفقیت‌های بعدی فان‌دایک به ۱۶۵ میلیون پوند برساند. دیوانگی است! چه عجیب و غریب! نه، این تعجب‌ها جایز نیست، چراکه انتقالی هوشمندانه صورت گرفت. ویرجیل فان‌دایک دفاع لیورپول را بهبود نداد، بلکه آن را دگرگون کرد. تعداد گل‌های خورده لیورپول در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ عدد ۴۲ را نشان می‌داد که به‌طور میانگین ۱.۲۱ گل در هر بازی بود، اما بعد از اینکه از ژانویه ۲۰۱۸ فان‌دایک آمد این میانگین به ۰.۶۶ کاهش پیدا کرد و برای فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ حتی به ۰.۵۸ گل خورده در هر بازی رسید. ۲۲ گل خورده دومین آمار دفاعی خوب تاریخ لیگ برتر بود که به لطف این مدافع هلندی و آلیسون سنگربان برزیلی‌شان ثبت شد که برای او هم باشگاه ۶۶.۸ میلیون پوند هزینه کرد. به این ترتیب باشگاه لیورپول تابوی سرمایه‌گذاری نکردن روی خط دفاعی را شکست و نتیجه خوبی گرفت.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

دیدیه دروگبا
از مارسی به چلسی (سال ۲۰۰۴ در ازای ۲۴ میلیون پوند)
ژوزه مورینیو برخی بازیکنانش را ۲ مرتبه خرید و حتی با ریکاردو کاروالیو در ۳ باشگاه کار کرد، اما دیدیه دروگبا مهم‌ترین بازیکنی بود که به خدمت گرفت. او دقیقاً می‌دانست چه چیزی و چه کسی را می‌خواهد. مورینیو می‌گفت به آبراموویچ درباره خرید دروگبا گفته: «هزینه کن، هزینه کن و حرف نزن!» و او برای این انتقال بزرگ ۲۴ میلیون پوند هزینه کرد. در ۲۶ سالگی دروگبا چندان بازیکن شناخته‌شده‌ای نبود و فصل قبل از آن مارسی برای انتقالش ۳.۳ میلیون پوند به گنگان داد و باشگاه قبلی‌اش هم فقط ۸۰۰ هزار پوند برای خریدش هزینه کرد. باشگاه مارسی آن زمان نمی‌خواست دروگبا را بفروشد، اما با سود بیش از ۲۰ میلیون پوند نمی‌شد این کار را انجام نداد. چلسی صاحب یک مهاجم در سطح جهانی و یک رهبر در خط حمله شد که برای ۹ فصل در استمفوردبریج بازی کرد.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

دنی آلوس
از سویا به بارسلونا (سال ۲۰۰۸ در ازای ۲۸.۵ میلیون پوند)
هزینه اولیه در واقع ۲۳.۵ میلیون پوند بود، اما باشگاه بارسلونا به سویا قول داد در صورتی‌که آلوس زیاد بازی کند و بازی‌های زیادی را هم ببرد ۵ میلیون پوند بیشتر بدهد. مدافع راست برزیلی همراه با بارسلونا ۱۶ جام برد. آن زمان چلسی و منچستریونایتد هم آلوس را می‌خواستند و نشریه «تلگراف» این انتقال را «حیرت‌آور» خواند. قیمت بالایی برای آلوس به‌نظر می‌رسید، اما او به بازسازی بارسلونا کمک کرد و یکی از نقش‌های اصلی دفاع کاتالان‌ها را در اختیار داشت. در نهایت کسی گواردیولا را به این متهم نکرد که هزینه زیادی برای آلوس پرداخته است.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

جیمی واردی
از فیلتوود به لسترسیتی (سال ۲۰۱۲ در ازای ۱.۷ میلیون پوند)
به یک میلیون پوند توجه نکنید، این قیمت برای بازیکنی از دسته چندم فوتبال انگلیس یک رکورد محسوب می‌شود. لسترسیتی موفق شد با ۷۰۰ هزار پوند بیشتر نسبت به مبلغی که کاردیف پیشنهاد داده بود جیمی واردی را جذب کند. باشگاه فلیتوود هم هیچ گزینه‌ای در قرارداد واردی تحت‌عنوان «قهرمانی در لیگ برتر» نگنجانده بود، چراکه او را به لیگ چمپیون‌شیپ می‌فرستاد. حضور در لستر برای مهاجمی که در سطح بالای فوتبال انگلیس بازی نکرده بود یک اتفاق خوب محسوب می‌شد. فلیتوود هم هر بار که واردی برای تیم ملی انگلیس بازی می‌کرد پاداش می‌گرفت. قرار بود از انتقال بعدی واردی ۲۰ تا ۳۳ درصد به فلیتوود برسد که این اتفاق رخ نداد.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

یحیی توره
از بارسلونا به منچسترسیتی (سال ۲۰۱۰ در ازای ۲۴ میلیون پوند)
شایعه شده ۲۰۰ هزار پوند در هفته به این بازیکن ساحل‌عاجی می‌دهند! او گل می‌زند؟ نه! او گلسازی می‌کند؟ نه! او میدان‌داری می‌کند؟ بله! ولی قبلاً که دی‌یونگ، ویرا و بری هم این کار را می‌کردند. انتقال توره به منچسترسیتی آن زمان زیرسؤال رفت و همه فکر می‌کردند یک انتقال احمقانه است. ولی بعد‌ها توره تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ منچسترسیتی شد و در قهرمانی‌های تیمش در لیگ برتر نقش پررنگی داشت.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

کوین دبروینه
از وولفسبورگ به منچسترسیتی (سال ۲۰۱۵ در ازای ۵۵ میلیون پوند)
یک انتقال دیگر به منچسترسیتی که کارشناسان تلویزیونی در انگلیس آن را زیر سؤال بردند. می‌گفتند کوین دبروینه بازیکن خوبی است، اما بازیکن درجه یکی نیست. آن را با انتقال رحیم استرلینگ مقایسه می‌کردند که ۴۹ میلیون پوند هزینه برای سیتیزن‌ها داشت، بازیکنی که در ۲۰ سالگی ۱۰۰ بازی در انگلیس و اروپا را تجربه کرده بود، اما در تیم گواردیولا، دبروینه نشان داد چه ارزشی دارد و حالا از بهترین مهره‌های سیتی است.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

جان لوئیجی بوفون
از پارما به یوونتوس (سال ۲۰۰۱ در ازای ۳۲.۶ میلیون پوند)
این یکی واقعاً می‌ارزید. اگر با واحد پول قبلی ایتالیا در نظر بگیریم ۱۰۰ میلیارد سکه باشگاه یوونتوس باید به پارما برای انتقال جان لوئیجی بوفون می‌داد. او ۱۷ سال در تورین بازی کرد و فقط یک سال جدایی را تحمل کرد تا دوباره در یوونتوس بازی کند. بوفون زمانی گران‌ترین دروازه‌بان جهان شد و تأثیر بزرگی روی بسیاری از موفقیت‌های بانوی‌پیر در سالیان اخیر داشت. خیلی‌زود انتقاد‌ها درباره این انتقال فروکش کرد.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

ترور فرانسیس

از بیرمنگام به ناتینگام‌فارست (سال ۱۹۷۹ در ازای یک میلیون پوند)

این انتقال اگر ۹۹۹.۹۹۹ پوند هم بود این‌قدر سروصدا نمی‌کرد. ترور فرانسیس اولین بازیکن میلیون پوندی تاریخ نام گرفت. فشار این عنوان روی او تأثیر نداشت و او در همان فصل اول حضورش در فارست موفق شد در فینال جام باشگاه‌های اروپا تنها گل تیمش را وارد دروازه مالمو کند. این نخستین قهرمانی تاریخ ناتینگام‌فارست در جام باشگاه‌ها بود که فصل بعد هم تکرار شد.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

کریستین ویری
از لاتزیو به اینتر (سال ۱۹۹۹ در ازای ۳۲ میلیون پوند)
عینک بدبینی را باید کنار بگذارید. سخت بود تصور کنیم اینترمیلان برای مهاجمی که در ۶ سال، ۶ باشگاه عوض کرده بود رکورد نقل‌وانتقالات را بشکند. وقتی نگاهی می‌اندازیم به افتخارات باز هم این انتقال زیرسؤال می‌رود. فقط یک قهرمانی کوپا ایتالیا در ۶ فصل با حضور ویری، اما آمار او را باید فردی سنجید. ویری در ۱۴۴ بازی در لیگ برای اینتر ۱۰۳ گل زد که فوق العاده است.

بازیکن‌هایی که ارزش هزینه‌ای که برای‌شان شده را داشته‌اند

جردن هندرسون
از ساندرلند به لیورپول (سال ۲۰۱۱ در ازای ۲۰ میلیون پوند)
این روز‌ها فراموش شده که پرداخت ۲۰ میلیون پوند در سال ۲۰۱۱ مبلغ کمی نبود. جردن هندرسون چند سالی برای اینکه اعتراف کنیم ارزش هزینه‌ای که برایش شده را داشته، زمان لازم داشت. او نه لیونل مسی بود، نه فیل جونز! هندرسون یک هافبک پرتلاش در میانه میدان است که پتانسیل بالایی دارد. مربیان بازیکنِ این‌چنینی را می‌پسندند و او نماد تعصب تیم‌شان است. بی‌جهت نبود که بازوبند کاپیتانی لیورپول پس از استیون جرارد به هندرسون رسید.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = 12

عضو کانال ایتا شوید