سوگندنامه پزشک ایرانی تدوین شد/ تشکیل بیش از ۴۰ پرونده شکایت در زمینه اخلاق پزشکی

جامعه ورزشی آفتاب نو:

به گزارش آفتاب نو، نشست خبری «دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران» روز دوشنبه با حضور رییس سازمان نظام پزشکی کشور و رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران برگزار شد.

محمد رییس‌زاده در این نشست که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، بر توجه قانون گذاران به اسناد بالادستی کشور در حوزه بهداشت، سلامت و آموزش پزشکی تاکید کرد و گفت: وظیفه وزارت بهداشت تربیت نیروی تخصصی پاسخگوست و این مطلب به صراحت در سیاست های کلان حوزه سلامت که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، بیان شده است .

وی با تاکید بر اینکه بی توجهی به مبانی قانونی، آموزش پزشکی کشور را زیر سوال می برد، افزود: رعایت همه ضوابط اخلاقی و تعهد حرفه‌ای با فراهم کردن بستر و ارایه خدمت و رفع دغدغه جامعه پزشکی از سوی دولت ایجاد و رعایت اخلاق حرفه‌ای باید توسط سیاست‌گذاران و مسوولان ذیربط انجام شود.

رییس زاده با بیان اینکه آموزش علم و فن و همچنین ارتباط دو سویه میان پزشک و بیمار وظیفه جامعه پزشکی کشور است، اظهار داشت: نهادینه کردن و رعایت اخلاق پزشکی و تعهد حرفه‌ای به عهده مسئولان و سیاستگذاران است که دغدغه های آنها را کاهش دهند و ضرورت دارد در این راستا تعرفه‌های پزشکی واقعی شود.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با انتقاد از اینکه حداقل های درآمدی در مورد دستیاران و نیروهای طرحی رعایت نمی شود، افزود: ضرورت دارد در جهت کیفیت ارایه خدمات، به دغدغه های آنها توجه اساسی شود.

رییس زاده با اشاره به بحث فروش اینترنتی دارو اظهار داشت: برای فروش اینترنتی دارو از طریق سکوهای مجازی باید حریم و اسرار بیماران حفظ شود؛ در غیر اینصورت در تضاد اخلاق پزشکی است و از نگرانی های جدی ماست‌.

 

وی اظهار داشت: آموزش و اخلاق حرفه‌ای از مهمترین مولفه های که باید جامعه پزشکی از آنها برخوردار باشند و به عنوان دو بال مهم پیشرفت و اعتلای جامعه پزشکی و عرضه خدمات درست به بیماران است.

تشکیل بیش از ۴۰ پرونده شکایت در زمینه اخلاق پزشکی

سعید بیرودیان دبیر کمیته اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی نیز در این نشست با تاکید بر ممنوع بودن تخلفات اخلاق پزشکی، گفت: در سالهای اخیر بیش از ۴۰ پرونده شکایت در زمینه اخلاق پزشکی تشکیل شده که به بحث انتظامی باز می گردد و به روابط بین پزشک و بیمار مربوط می شود.

بیرودیان با اشاره به تحصیل ۷۰ دانشجوی اخلاق پزشکی در کشور، ادامه داد: سوگند نامه پزشکی ایرانی تدوین و به دانشگاههای علوم پزشکی برای اجرا ابلاغ شده است.

محمدباقر لاریجانی دبیر کنگره اخلاق پزشکی نیز در این نشست گفت: دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود و اخلاق پزشکی در آموزش و پژوهش بحث مسوولیت اجتماعی از محورهای اصلی آن است.

وی ادامه داد: از آنجایی که ایران از موفق ترین کشورها در حوزه اخلاق پزشک ی است، در ارایه خدمات روشهای کنترل پزشک و بیمار و راهنماهای بالینی داریم و باید به بیماران داخلی و خارجی خدمت بیشتری انجام دهیم .

لاریجانی تاکید کرد: در این کنگره دایره المعارف اخلاق پزشکی رونمایی می شود و امید است بنیاد اخلاق پزشکی بصورت دایم ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر آموزش پزشکی دچار چالش شود، مساله اخلاق پزشکی نیز زیر سوال می رود، خاطر نشان کرد: افزایش ظرفیت پزشکی چالش زیادی وارد کرده و از آنجایی که بسیاری از سایر کشورها برای درمان به ایران می آیند، در آینده در ارایه خدمات باکیفیت درمانی دچار چالش می شویم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 1 = 5

عضو کانال ایتا شوید