نگاهی به مسافران مسیر پرسپولیس-سپاهان؛ بزیک، میناوند، توره و دیگران

جامعه ورزشی آفتاب نو:

شایان مصلح هشتمین بازیکنی است که در لیگ برتر از پرسپولیس به سپاهان می‌پیوندد.

به گزارش وبسایت نود، گابریل کالدرون آرژانتینی با آمدن به پرسپولیس، نام شایان مصلح مدافع چپ این تیم را درلیست مازاد قرار داد. مصلح بعد از توافق با مسولان باشگاه و فسخ قرارداد خود، دیروز رسما به جمع شاگردان امیر قلعه‌نویی در تیم سپاهان پیوست. مدافع چپ فصل پیش پرسپولیس، هشتمین بازیکنی است که در لیگ برتر از تیم پرسپولیس راهی سپاهان می‌شود. در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر بیش از ۲۰ بازیکن در هر دو تیم پرسپولیس و سپاهان بازی کرده‌اند. در این گزارش نحوه‌ی جدایی هفت بازیکن سابقی که در لیگ برتر مستقیم از پرسپولیس راهی سپاهان شده‌اند را بررسی کرده‌ایم.

 

دعوای مدیریتی عامل جدایی بزیک

در نوروز سال ۱۳۸۰ بود که اختلافات علی پروین و عباس انصاری‌فرد در پرسپولیس سبب شد تا پروین چند بازیکن این تیم را کنار بگذارد. ادموند بزیک مهاجم گلزن پرسپولیسی‌ها هم یکی از بازیکن کنار گذاشته شده از سوی پروین بود. بزیک که بهترین گلزن پرسپولیس در آن سال‌ها بود بعد از اینکه از سوی پروین کنار گذاشته شد، مجبور به ترک این تیم شد و برای لیگ اول راهی سپاهان شد. بزیک در سپاهان عملکرد قابل قبولی داشت و در دومین فصل حضورش در این تیم، قهرمان ایران شد و موفق شد آقای گل لیگ برتر هم شود. 

 

عملکرد ضعیف عامل جدایی

مهرداد میناوند که یکی از بازیکنان تیم ملی در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود در اواخر لیگ دوم از الشباب امارات راهی پرسپولیس شد. سرخپوشان پایتخت برای لیگ سوم وینکو بگوویچ کروات را به عنوان سرمربی خود انتخاب کردند و تیمی پر ستاره را برای حضور در لیگ برتر بستند. علی دایی شاه ماهی نقل و انتقالات بود که در آن فصل به جمع شاگردان بگوویچ پیوست. با وجود اینکه پرسپولیسی‌ها لیگ را توفانی آغاز کرده بودند در نهایت در پایان فصل نتوانستند جایگاهی که مورد رضایت هواداران است، کسب کنند. میناوند هم که در آن فصل عملکرد چندان قابل قبولی نداشت، مجبور به ترک باشگاه پرسپولیس شد و تصمیم گرفت برای لیگ چهارم راهی سپاهان شود. میناوند در سپاهان هم اصلا نتوانست انتظارات را برآورده کند و با وجود ۱۹ بازی در لیگ برتر نه گلی به ثمر رساند و نه پاس گلی داد تا یک انتقال ناموفق از پرسپولیس به سپاهان باشد. 

 

هافبکی که در ۳ مدعی فوتبال ایران بازی کرد

ژاک الونگ الونگ بازیکنی بود که توسط آری هان در لیگ پنجم به پرسپولیس آمد. این هافبک کامرونی در لیگ ششم و تیم به یادماندنی مصطفی دنیزلی عملکرد قابل قبولی در جمع سرخپوشان داشت. با آمدن افشین قطبی او هم یک فصل الونگ را در پرسپولیس نگه داشت اما برای لیگ هشتم این هافبک کامرونی پرسپولیس را کنار گذاشت تا الونگ راهی سپاهان اصفهان شود. الونگ در سپاهان هم یک فصل بازی کرد و با آمدن امیر قلعه‌نویی از جمع زرد پوشان اصفهانی جدا شد. او بعد از ترک سپاهان از فوتبال ایران رفت و بعد از چند سال به ایران برگشت و حتی برای استقلال تهران هم در چند بازی به میدان رفت تا در ۳ تیم بزرگ ایران پرسپولیس، سپاهان و استقلال بازی کرده باشد. 

 

انتقال جنجالی

پرسپولیس برای لیگ هشتم ابراهیم توره را از پیکان به خدمت گرفت. توره در پرسپولیس عملکرد درخشانی داشت و موفق شد با ۱۱ گل زده در لیگ برتر بهترین گلزن این باشگاه در لیگ هشتم شود. برای لیگ نهم سپاهان اصفهانی امیر قلعه‌نویی را به عنوان سرمربی انتخاب کرد. توره در یک تصمیم جنجالی ترجیح داد برای لیگ نهم به تیم کهکشانی سپاهان بپیوندد تا زوج عماد رضا در خط حمله‌ی این تیم شود. بعد از جدایی از پرسپولیس، توره در دو فصلی که با لباس سپاهان به میدان رفت، دو قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران را کسب کرد. با جدایی قلعه‌نویی از سپاهان، توره که خیلی‌ها اعتقاد داشتند فقط به خاطر آمدن قلعه‌نویی به سپاهان راهی این تیم شده است، از جمع زردپوشان اصفهانی جدا شد. 

 

رفت و آمد از اصفهان به تهران

برای لیگ نهم سپاهان پر ستاره مهدی رحمتی و رحمان احمدی را به عنوان دروازه‌بان در اختیار داشت. رحمان احمدی در آن فصل ذخیره رحمتی بود و فقط ۴ بازی در لیگ برتر به میدان رفت و در پایان فصل با وجود قهرمانی، این دروازه‌بان تصمیم گرفت از سپاهان جدا شده و راهی پرسپولیس شود. احمدی در لیگ دهم زیر نظر دایی در پرسپولیس بازی کرد اما در این تیم هم علیرضا حقیقی رقیب سرسخت او بود و احمدی هیچ وقت خیالش از بازی در پرسپولیس راحت نبود و فقط ۱۴ بار در لیگ برتر برای سرخپوشان پایتخت به میدان رفت. با پایان فصل و ترک سپاهان توسط مهدی رحمتی، رحمان احمدی تصمیم گرفت به تیم سابق خود برگردد و اینبار از پرسپولیس راهی سپاهان شد. 

 

درخشش نیلسون عامل جدایی گردان

شهاب گردان در لیگ دوازدهم به جمع شاگردان مانوئل ژوزه پرتغالی در تیم پرسپولیس پیوست. پرسپولیسی‌ها فصل را با حضور او در دروازه‌ شروع کردند اما بعد از ۵ بازی و عملکرد ضعیفی که گردان داشت، نیلسون برزیلی با درخشش خود، تبدیل به دروازه‌بان فیکس پرسپولیس شد. گردان هم که فرصت بازی پیدا نمی‌کرد در پایان نیم فصل اول از جمع پرسپولیسی‌ها جدا شد و سپاهان را برای ادامه‌ی بازی خود انتخاب کرد. او با ترک پرسپولیس، در تمام بازی‌های سپاهان در نیم فصل دوم لیگ برتر به میدان رفت. 

 

ترک پرسپولیس با نایب قهرمانی

محمدرضا خلعتبری یکی از بازیکنانی است که با یک قرارداد جنجالی به پرسپولیس آمد. او که راهی عجمان امارات شده بود و با سر صدای زیاد به جمع شاگردان علی دایی در تیم پرسپولیس پیوست، فقط یک فصل برای سرخپوشان پایتخت به میدان رفت. خلعتبری عملکرد قابل قبولی هم در پرسپولیس داشت و در ۲۲ بازی در لیگ برتر ۶ گل برای این تیم به ثمر رساند و ۳ پاس گل هم به هم تیمی‌های خود داد. خلعتبری در پایان لیگ سیزدهم و نایب قهرمانی با پرسپولیس در لیگ برتر این تیم را ترک کرد و راهی سپاهان اصفهان شد.

۱۸۷۰
 

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = 7

عضو کانال ایتا شوید