پرونده| آیا قرعه خوب در لیگ باعث قهرمانی می‌شود؟

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ امیرعباس واسعی؛ خیلی از تیم‌ها به‌دنبال قرعه خوب برای خود هستند. اینکه در هفته‌های ابتدایی لیگ که هوا گرم است برای بازی با تیم‌های جنوبی به‌خصوص تیم‌های خوزستانی به این استان سفر نکنند؛ اینکه با مدعیان قهرمانی در هفته‌های ابتدایی رویارو نشوند و….
اما واقعاً قرعه خوب چه تأثیری در موفقیت یک تیم دارد؟ در پاسخ کلی باید گفت بازی‌های لیگ برتر متفاوت با بازی‌های جام‌حذفی است. قرعه خوب حتی در تورنمنت‌های مهم جهانی ازجمله جام‌ملت‌ها و جام‌جهانی در موفقیت یک تیم تأثیر دارد، اما در لیگ این تأثیرگذاری به‌حداقل می‌رسد. به‌این خاطر که در لیگ تیم‌ها همه با هم بازی می‌کنند؛ و در نهایت هم شایسته‌ترین تیم به مقام قهرمانی می‌رسد.
شاید بار روانی تأثیرگذاری مراسم قرعه‌کشی بیشتر از بار فنی آن باشد چراکه همان‌طور که اشاره شد در لیگ گریزی از بازی‌ها نیست و همه با هم بازی خواهند کرد. در عین حال طبیعی است که تیم‌ها به‌دنبال قرعه آسان در هفته‌های ابتدایی باشند که این هم یک ذهنیت است. همانند مربی‌ای که وقتی با یک لباس خاص برنده می‌شود در ادامه هم برای برنده شدن آن لباس را می‌پوشد. این تیم‌ها می‌گویند اگر هفته‌های ابتدایی را خوب شروع کنند تا آخر بازی‌ها خوب خواهند رفت. در حالی‌که به دفعات دیدیم تیمی که در هفته‌های ابتدایی خوب بوده در ادامه ضعیف عمل کرده است و یا بالعکس. نمونه اش ذوب‌آهن که در هر دو فصل گذشته در هفته‌های ابتدایی خوب نبود، اما در ادامه بازی‌ها بسیار خوب عمل کرد و اکنون هم تنها نماینده باقی‌مانده از فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا است. یا تراکتورسازی که هفته‌های پایانی را بد تمام کرد و نه تنها شانس قهرمانی را از دست داد بلکه نتوانست به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند. در سال‌های گذشته لیگ برتر برق شیراز و فجر‌سپاسی حتی قهرمان دور رفت شدند و همان فصل به لیگ آزادگان سقوط کردند!
سوژه دیگر نبرد استقلال و پرسپولیس است، یا در هفته‌های ابتدایی یا در هفته‌های پایانی. لیگ که شروع می‌شود همه تیم‌ها باید برای بازی با هم آماده باشند. تیمی که در هفته‌های ابتدایی از بازی با تیم‌های مدعی فراری باشد نشان می‌دهد تمرینات بدنسازی و هماهنگی خوبی نداشته و شاید همین مسائل جزئی مانع از موفقیت یک تیم شود؛ و شاید مسائل جزئی‌تر از این! در مجموع شاید بهتر باشد تیم‌ها به‌جای دنبال کردن قرعه‌کشی برای هماهنگی با شرایط بیشتر تلاش کنند و وقت خود را صرف کار کنند نه حدس و گمان. بازی‌های سخت در هفته‌های ابتدایی یا در میانه فصل یا در هفته‌های پایانی بالاخره هست و تیمی که بخواهد موفق شود باید با آن‌ها روبه‌رو شود. لیگ با پشت‌سر گذاشتن این پروسه پایان می‌پذیرد، اما با این حال نمی‌توان منکر شد برخی از موقعیت‌ها به موفقیت یک تیم کمک می‌کند. به‌طور مثال تیمی که در مرداد و شهریور برای بازی با شاهین به بوشهر می‌رود باید فکر گرمای هوا را هم بکند. به‌خصوص که ساعات بازی در ایران برخلاف اروپایی‌ها دیر وقت نیست. اما مگر این تأثیر چند درصد در موفقیت یا ناکامی یک تیم چند ده میلیاردی که مدیر و مربی و بازیکنش دستمزد حرفه‌ای گرفته‌اند، نقش دارد؟!

مسئولان و مربیان لیگی پاسخ می‌دهند
قرعه چه کمک‌هایی می‌تواند به موفقیت تیم‌ها بکند؟
مسعود تابش: برای سپاهان هیچ فرقی نمی‌کند
 مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان در این خصوص گفت: تیم سپاهان چه در لیگ برتر و چه در جام حذفی مدعی اصلی قهرمانی است. برای ما فرقی نمی‌کند در چه هفته‌ای با کدام تیم‌ها بازی کنیم. تیمی که برای قهرمانی می‌جنگد، به این مسائل توجهی ندارد. ما بازیکنان خوبی داریم و از کادر فنی مجربی بهره می‌بریم و اگر لازم باشد دوباره بازیکن می‌گیریم و با قدرت در ۲ جبهه لیگ برتر و جام حذفی حضور پیدا خواهیم کرد و تیمی به بزرگی سپاهان برایش فرقی نمی‌کند با کدام تیم‌ها بازی کند، چون به هر حال باید یک مسیر طولانی را با قدرت طی کنیم.
یحیی گل‌محمدی: فرقی نمی‌کند، چون تعداد مدعیان زیاد است
 سرمربی تیم شهر خودرو مشهد در این خصوص گفت: شرایط لیگ نوزدهم به گونه‌ای شده که قهرمان شدن در آن بسیار سخت‌تر از سال‌های گذشته است. مدعیان زیادی در لیگ حضور دارند و فرقی نمی‌کند اول با کدام تیم‌ها بازی کنیم، چون همه تیم‌ها خودشان را تا دندان مسلح کرده‌اند و به هر حال بازی‌ها از همان هفته اول تا پایان لیگ سخت و نفسگیر خواهد بود. تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتور، ذوب‌آهن، فولاد و… برای قهرمانی خودشان را آماده می‌کنند و به هر حال ماراتن لیگ که شروع شود، از همان ابتدا باید مهیای بازی با این تیم‌ها باشیم.
رسول خطیبی: با تیم‌های سخت شروع نکنیم، بهتر است
 سرمربی تیم ماشین‌سازی تبریز در این خصوص گفت: همه تیم‌های لیگی قوی هستند و به نوعی می‌توان گفت دیگر تیم قوی و ضعیف در لیگ وجود ندارد و ما به هر حال باید با همه تیم‌ها مصاف بدهیم. اگر چه در هفته‌های ابتدایی لیگ، برای ما بهتر می‌شود که با مدعیان اصلی قهرمانی بازی نکنیم و با تیم‌های سرسخت‌تر روبه‌رو نشویم و پس از جا افتادن در لیگ و رسیدن به هماهنگی لازم بتوانیم با تیم‌های قوی‌تر بازی کنیم. در کل لیگ برتر خیلی شرایط سختی پیدا کرده است.
محسن خلیلی: برای قهرمانی با قدرت شروع می‌کنیم
 سرپرست تیم پرسپولیس در این خصوص به ما گفت: پرسپولیس مدافع عنوان قهرمانی است و ۳ دوره پی‌درپی به جام رسیده است. ما با قدرت لیگ را شروع می‌کنیم و قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ برتر و اینکه اول با کدام تیم‌ها بازی کنیم بهتر است، برایمان اولویتی ندارد. ما با هر تیمی که در هفته‌های اول بازی کنیم، با تمام قدرت به میدان خواهیم رفت چرا که می‌خواهیم سنت‌شکنی کرده و یک رکورد را از خودمان به جای بگذاریم و می‌خواهیم برای چهارمین دوره پی‌درپی جام را بالای سر ببریم.
عبدالله ویسی: ۳۰ هفته سخت را در پیش داریم
 سرمربی تیم تازه لیگ برتری شده شاهین شهرداری بوشهر در این خصوص گفت: واقعاً چه فرقی دارد که با کدام تیم‌ها اول یا آخر بازی کنیم؟ در لیگ باید ۳۰ بازی انجام دهیم و همه تیم‌ها سرسخت و قوی هستند و با تمام قوا به میدان می‌روند و ما هم باید به خوبی مهیای مسابقات شویم و برایمان فرقی نمی‌کند که با کدام تیم‌ها زودتر بازی کنیم چرا که به هر حال هفته به هفته نوبت به سایر تیم‌ها می‌رسد تا با آن‌ها مصاف بدهیم. در کل امیدوارم لیگ برتر نوزدهم باکیفیت و کم‌حاشیه برگزار شود.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + 4 =

عضو کانال ایتا شوید