جنجال گزارشگران تلویزیون دورتموند؛ باز هم الفاظ نژادپرستانه!

جامعه ورزشی آفتاب نو:

دورتموند دو گزارشگر خود را با محرومیتی موقتی مواجه ساخته است.

به گزارش وبسایت نود، باشگاه دورتموند با انتشار بیانیه ای، نوربرت دیکل و پاتریک اوومویلا، گزارشگران بازی دوستانه دورتموند در مقابل اودینزه را به دلیل به کار بردن الفاظ نامناسب با محرومیتی نامشخص مواجه ساخته است.

دورتموند و اودینزه شنبه گذشته (۲۷ جولای) در آلتاچ اتریش به مصاف هم رفتند (بازی با پیروزی ۴-۱ دورتموند همراه بود) و گزارش مستقیم این مسابقه را نوربرت دیکل و پاتریک اوومویلا، بازیکن سابق زنبورها، به شکل اختصاصی برای تلویزیون باشگاه دورتموند (BVB-TV) انجام دادند. آن ها در طول گزارش خود بارها با تلفظ اشتباه نام بازیکنان تیم ایتالیای (بازیکنانی نظیر لازانیا و پوستو) سعی در بامزه گزارش کردن این مسابقه داشتند و همچنین از کلمه Itaker استفاده کردند؛ کلمه ای که برای توهین به اشخاص ایتالیایی استفاده می‌شود. همچنین اوومویلا در این مسابقه در لحظاتی به شیوه سخنرانی های معروف آدولف هیتلر کلماتی را به زبان می‌آورد.

در بیانیه ای که باشگاه دورتموند در این خصوص منتشر کرده می‌خوانیم: “پاتریک اوومویلا و نوربرت دیکر برای سال ها در فضایی به دور از مسائل نژادپرستانه برای ما کار کرده اند. آن ها بابت اتفاقاتی که در این مسابقه رخ داده عمیقا ناامید هستند و به همین دلیل خودشان به سرعت ملاقاتی با مدیریت داشتند.

ما آن ها را به دلیل این سو رفتار با محرومیت مواجه ساخته ایم و به شکلی کاملا شفاف برای آن ها روشن کردیم که تلاش آن ها برای بامزه بودن کاملا با شکست مواجه شده، شوخی های آن ها بی‌جا بوده و حرف های آن ها در فرهنگ ما جایی ندارد. آن ها نیز با تایید دوباره اشتباه خود، قول دادند که این رفتار تکرار نشود. چیز دیگری برای گفتن وجود ندارد.”

از میزان محرومیتی که دورتموند و تلویزیون اختصاصی این باشگاه برای گزارشگرانش در نظر گرفته، اطلاعی در دست نیست اما به نظر می‌رسد آن ها تا اطلاع ثانوی از گزارش در این تلویزیون منع شوند.

نوربرت دیکل ۵۷ ساله که در سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۰ برای دورتموند به میدان رفته و به همراه این تیم به یک قهرمانی در جام حذفی هم رسیده، در سال های اخیر به عنوان گوینده ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک فعالیت داشته و در رادیوی اینترنتی دورتموند بازی های این باشگاه را گزارش می‌کند.

اوومویلا نام آشناتری برای فوتبال دوستان است. او که در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶، ۱۱ بازی ملی برای آلمان انجام داده و عضوی از این تیم در جام کنفدراسیون های ۲۰۰۵ هم بوده، بعد از بازی برای تیم هایی نظیر آرمینیا بیلفلد و وردربرمن در سال ۲۰۰۸ به دورتموند پیوست و ۵ سال در این تیم عضویت داشت. او به همراه یورگن کلوپ در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ قهرمانی در بوندسلیگا را هم تجربه کرد. 

این اتفاق در شرایطی برای اوومویلا رخ داده که او در سال ۲۰۰۶ به دلیل فعالیت های خود بر علیه “زنوفوبیا” (بیگانه ترسی) جایزه اودو لیندنبرگ را دریافت کرده بود.

۷۷۱۲

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + 4 =

عضو کانال ایتا شوید