​راه حل مارک ویلموتس برای پیروزی برابر هنگ کنگ

جامعه ورزشی آفتاب نو:

تیم ملی در اولین گام در مسیر مقدماتی جام جهانی برابر تیم هنگ کنگی قرار می‌گیرد که این روزها شرایط عجیبی را دنبال می‌کند.

به گزارش ایلنا، برای بازی مقابل هنگ‌کنگ، این حریف ناشناخته از شرق آسیا، مارک ویلموتس برنامه‌های ویژه‌ای در سر دارد. مهم‌ترین نکته ابتدا ترکیبی است که او برای این بازی انتخاب می‌کند و سپس برنامه‌های تاکتیکی با هدف رسیدن به دروازه حریف. ویلموتس اما برای ترکیب، تا لحظه آخر به جمع‌بندی رسیده و خودش و برخی بازیکنان می‌دانند که قرار است تیم ملی با چه ارنج و ترکیبی وارد زمین شود.


درون دروازه بعید است ویلموتس دست به تغییر بزند و بر همین اساس علیرضا بیرانوند شانس بیشتری برای حضور مقابل هنگ کنگ دارد. دروازه‌بانی که در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ درخشید و دروازه تیم ملی را برای مدت‌ها بسته نگه داشت. او که توسط ویلموتس به هیولا تشبیه شده، مورد توجه مربی بلژیکی قرار دارد و برای بازی در ترکیب ثابت از سایر رقبای خود جلوتر است.


یکی از دغدغه‌های ویلموتس انتخاب زوج مرکز خط دفاع تیم ملی است. به نظر مرتضی پورعلی‌گنجی یکی از مدافعان اصلی است و بازیکن کناری او از بین مجید حسینی و حسین کنعانی‌زادگان انتخاب خواهد شد. بخت حسینی، بخصوص بعد از درخشش در ترابزون‌اسپور و لیگ ترکیه بیشتر از مدافع نیمکت‌نشین پرسپولیس است که در این تیم فرصت بازی به‌دست نیاورده. بنابراین احتمال تشکیل زوج پورعلی‌گنجی- حسینی در قلب خط دفاع بالا است.


برای دفاع راست، رامین رضاییان از وریا غفوری سبقت گرفته و در تمرینات هم در تیم اصلی حضور داشته. بازیکن ۲۹ ساله الشحانیه که مقابل سوریه و کره‌جنوبی نیز در ترکیب ثابت قرار گرفت و بازی قابل قبولی به نمایش گذاشت. برای دفاع چپ هم فعلاً نظر ویلموتس روی میلاد محمدی است، آن هم به دلیل جربزه بالایی که این بازیکن بابت حضور در تیم ملی دارد و همین باعث می‌شود او در رقابت با محمد نادری جوان، انتخاب نهایی ویلموتس باشد.


امید ابراهیمی و احسان حاجی‌صفی، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد زوج مرکز خط میانی را تشکیل خواهند داد. مارک ویلموتس در غیاب سعید عزت‌اللهی، کار راحتی برای انتخاب هافبک‌های میانی دارد و به همین دلیل مأموریت حاجی‌صفی و ابراهیمی از چند روز قبل مشخص شده و آنها می‌دانند مقابل هنگ‌کنگ باید چگونه بازی کنند. امید ابراهیمی از جمله بازیکنانی بود که بعد از بازی مقابل کره‌جنوبی مورد تمجید ویلموتس قرار گرفت و بازی کم‌نقص‌اش به چشم مربی بلژیکی آمد. او حالا که در فصل جدید حتی یک بازی رسمی هم انجام نداده، در اردو حضور دارد و این یعنی ویلموتس اعتقاد ویژه‌ای روی توانایی‌هایش دارد. درست مانند حاجی‌صفی که نشان داده کیفیت بازی‌اش در خط میانی چقدر بالاتر از دفاع چپ است. او برابر سوریه و کره‌جنوبی در این پست درخشید و البته در لیگ هم با پیراهن تراکتورسازی دروازه علیرضا بیرانوند و پرسپولیس را باز کرد.


سمت راست خط میانی و هجومی با حضور علیرضا جهانبخش شکل می‌گیرد و برای سمت چپ هم وحید امیری طی روزهای اخیر مورد آزمایش قرار گرفته. جهانبخش بعد از دوران سختی که ابتدای فصل و با برایتون پشت سر گذاشت، رفته رفته مورد توجه گراهام پاتر قرار گرفته. نمونه‌اش بازی در ترکیب اصلی برایتون در جام اتحادیه و همچنین حضور در فهرست ۱۸ نفره این تیم در لیگ برتر است. او حالا انگیزه بالایی دارد که بعد از درخشش با پیراهن تیم ملی به انگلیس برگردد و جایگاهش را پس بگیرد.


وحید امیری نیز در پرسپولیس بازی به عنوان یکی از هافبک‌های میانی را تجربه کرده و همراه با احمد نوراللهی و امید عالیشاه مثلث خطرناکی را تشکیل داده. هر چند انتقادها نسبت به وحید امیری زیاد است اما ویلموتس خوب می‌داند که در زمین نه‌چندان مناسب میزبان، تیم ملی نیاز به بازیکن جنگنده و دونده‌ای چون امیری دارد.


ویلموتس برای خط حمله چند ایده دارد که یکی از آنها استفاده همزمان از سردار آزمون و کریم انصاری‌فرد است. آن هم در روزی که مهدی طارمی به دلیل آسیب‌دیدگی نمی‌تواند برای ایران به میدان برود. شاید سردار و کریم زوج خط حمله تیم ملی را تشکیل بدهند و شاید هم آزمون به عنوان بازیکن ثابت به زمین برود و کریم از اواسط نیمه دوم وارد بازی شود. اللهیار صیادمنش هم دیگر بازیکنی است که شانس دارد تا دومین بازی ملی‌اش را تجربه کند.


اما ویلموتس چه برنامه‌ای برای موفقیت مقابل هنگ کنگ و گشودن دروازه این تیم دارد؟ هنگ‌کنگ از بازیکنانی دو تابعیتی تشکیل می‌شود که اغلب آنها – بخصوص مدافعان – سن و سال بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از سرعت مهاجمان مسیر ویژه‌ای است که ویلموتس در نظر گرفته. البته قامت کوتاه بازیکنان حریف هم باعث شده تا مربی بلژیکی در تمرینات روزهای اخیر روی ارسال‌ها و ضربه‌های سر خطرناک بازیکنانی چون آزمون حساب دیگری باز کند. حمله از زمین و هوا، با توجه به کندی بازیکنان حریف و قامت کوتاه آنها از جمله تدابیری است که ویلموتس برای موفقیت مقابل هنگ‌کنگ در نظر گرفته و از بازیکنان خواسته تا این تاکتیک‌ها را در زمین پیاده کنند و سه امتیاز این بازی را به‌دست بیاورند.


 

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *