تیم ویلموتس و نکاتی که ما را امیدوار می‌کند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

«شاگردان ویلموتس در آغاز راه صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ باید مقابل تیمی ناشناخته به میدان می‌رفتند؛ تیمی که مسابقات را با یک مساوی مقابل کامبوج آغاز کرده بود و می‌توانست با استفاده از امتیاز میزبانی تیم ملی را اذیت کند اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و آن طور که در ادامه مرور خواهیم کرد شاگردان ویلموتس توانستند قدم اول را در خاک حریف محکم بردارند.»

به گزارش آفتاب نو،خبرآنلاین نوشت: «نخستین بازی هر تورنمنت بی شک یکی از مهم‌ترین بازی‌هاست و همین قاعده هم در بازی تیم ملی ایران مقابل هنگ‌کنگ حکمفرما بود. شاگردان ویلموتس در آغاز راه صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ باید مقابل تیمی ناشناخته به میدان می‌رفتند؛ تیمی که مسابقات را با یک مساوی مقابل کامبوج آغاز کرده بود و می‌توانست با استفاده از امتیاز میزبانی تیم ملی را اذیت کند اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و آن طور که در ادامه مرور خواهیم کرد شاگردان ویلموتس توانستند قدم اول را در خاک حریف محکم بردارند.

لاین‌آپ همیشگی، بدون ریسک

مارک ویلموتس در بازی سه‌شنبه از همان ۱۱ بازیکنی استفاده کرد که پیش از این کارلوس کی روش هم بارها و بارها آنها را در کنار هم قرار داده بود و همچنین خود ویلموتس هم در دو بازی دوستانه مقابل سوریه و کره‌جنوبی این نفرات را تست کرده بود. ترکیب تیم ملی از علیرضا بیرانوند درون دروازه تا سردار آزمون در خط حمله سورپرایز خاصی به‌همراه نداشت و شاید در این میان ترجیح دادن مهدی ترابی و محمدحسین کنعانی‌زادگان به وحید امیری و مرتضی پورعلی‌گنجی تنها نکات بدیع ترکیب تیم ملی بود.

استفاده از ترکیبی با تغییر کم این فرصت را به تیم ملی داد تا از همان ابتدا نمایشی هماهنگ از خود نشان دهد و بتواند با احاطه بر بازی زهر خود را به حریفش بریزد.

سردار در نقش جدید

سردار آزمون پس از عملکرد خوبی که در تیم زنیت در لیگ روسیه از خود به جای گذاشته بود، در تیم ملی هم نمایش قابل قبولی داشت و به‌خوبی توانست از پس وظیفه جدیدش در تیم ویلموتس بربیاید.

تیم ملی بر خلاف قبل با سیستم ۴-۴-۲ به زمین آمد و سردار آزمون در کنار کریم انصاری‌فرد دو مهاجم ترکیب تیم ملی بودند با این حال آزمون همانند یک بازیکن آزاد که وظیفه سر کشیدن به تمامی نقاط زمین را دارد، مدام به عقب می‌آمد و به کناره‌ها می‌رفت تا در غیاب یک بازیساز کلاسیک مثل اشکان دژآگه یا مسعود شجاعی از پس این مسئولیت به خوبی بربیاید و با ارسال‌ها و پاس‌های دقیق خود چندین بار بازیکنانی مثل کریم انصاری‌فرد و علیرضا جهانبخش را صاحب موقعیت گلزنی کند.

آزمون همچنین هنگامی که در محوطه جریمه حریف هم صاحب موقعیت می‌شد، همانند مهاجمی زهردار و خطرناک به سمت دروازه هنگ‌کنگ شوت می‌زد و در نهایت هم با ضربه‌ای دقیق توانست گل اول تیم ملی را خیلی زود وارد دروازه تیم میزبان کند.

کانال راست، هماهنگ و هجومی

حضور رامین رضاییان و علیرضا جهانبخش در سمت راست زمین باعث شده بود تا ایران مطابق انتظار روز پر جنب و جوشی را در سمت راست تجربه کند. این دو بازیکن سرعتی و تندوتیز بارها و بارها با نفوذها و ارسال‌های خود از این جناح باعث خلق موقعیت برای تیم ملی شدند و هر دو گل ایران را هم با همین حرکات پایه‌ریزی کردند. حرکت گل اول با ارسال محکم و تیز رضاییان شروع شد و گل دوم هم با استارت عالی جهانبخش و پاس دقیق او به کریم انصاری فرد و ضربه تمام‌کننده شماره ۱۰ تیم ملی به سرانجام رسید تا کانال راست ایران در فاز هجومی باز هم هماهنگ و کارآمد عمل کند.

امتحان ساده دفاع و دروازه‌بان

خط حمله هنگ‌کنگ چندان زهردار نبود و نتوانست به جز یکی – دو صحنه خط دفاعی تیم ملی را به زحمت بیندازد تا ۴ مدافع ایران روز آرامی را سپری کنند و فشار زیادی را متحمل نشوند. در این میان معدود ضربه‌های قرمزپوشان میزبان را هم علیرضا بیرانوند به خوبی مهار کرد تا گلر مورد اعتماد ویلموتس یک کلین‌شیت دیگر را هم با لباس تیم ملی به نام خود ثبت کند.

آمار چه می‌گوید؟

ایران در روزی هنگ‌کنگ را شکست داد و ۳ امتیاز گام نخست را گرفت که عملکرد مقتدرانه‌ای در این دیدار داشت و در تمامی جنبه‌ها تیم برتر زمین بود. تیم مارک ویلموتس در این مسابقه ۷۱درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و ۱۵ بار به سمت دروازه حریف شوت زد که ۴ ضربه آن در چارچوب بود و یک بار هم برگردان زیبای کریم انصاری فرد تیر دروازه تیم میزبان را لرزاند. هنگ‌کنگ هم فقط یک بار به سمت دروازه ایران شوت زد که بیرو آن توپ را جمع کرد. یوزپلنگان پارسی همچنین ۱۲ کرنر هم به روی دروازه هنگ‌کنگ ارسال کردند که این هم نشان از میل بالای حمله کردن در تیم ویلموتس است؛ چیزی که ایران را بیش از همیشه به آینده امیدوار می کند.»

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *