آزمون استقلال – ایسنا

جامعه ورزشی آفتاب نو:

«صدور رای کمیته انضباطی در خصوص بیرانوند به یک پرونده حساس تبدیل شد.»

به گزارش آفتاب نو،روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «آرای قضایی در فوتبال ایران سال‌های سال است که محل چالش و اختلاف است. یکسان نبودن آرا در خصوص اتفاقات مشابه، تفاوت میزان زمان صرف‌شده برای اعلام رای و بعضا استفاده از روش‌های کدخدامنشانه در حل پرونده‌هایی که تبعات زیادی در جامعه داشته‌اند، یا گیرافتادن برخی آرا در کشوهای جادویی فدراسیون فوتبال شائبه تبعیض و نگاه خاص نسبت به برخی افراد و تیم‌ها را در پی داشته است.

در واقع از گذشته تا امروز ارکان قضایی فدراسیون خود متهم به مصلحت‌اندیشی بوده‌اند و این که جریان عدالت در فوتبال ایران بعضا توسط افراد بانفوذ دستخوش تغییر در مسیر خود بوده است. چه این تفکرات ریشه در حقیقت داشته باشد و چه توهمات ذهنی اهالی فوتبال، اما هر چه هست هواداران فوتبال را موجی از دلمشغولی برای اجرای صحیح قانون و برخورد با دانه‌درشت‌ها فراگرفته است. تفکری که در همین پرونده پرسروصدای فوتبال ایران که مربوط به حرکت علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس است به اوج‌ خود رسیده. واکنش این دروازه‌بان به شعارهای هواداران تراکتور‌ در تبریز به ویدئویی جنجالی در فضای مجازی تبدیل شد. بیرانوند عذرخواهی کرد به این امید که زهر ماجرا گرفته شود و حداقل محرومیت را تجربه کند اما این رئیس فدراسیون فوتبال بود که با ورودی نسنجیده به ماجرا آتش را شعله‌ورتر کرد. او مدعی شد اثر عذرخواهی بیرانوند بیشتر از تنبیه اوست. همین اظهار نظر کافی بود تا آنها که نگران ورود لایه‌های قدرت به آرای قضایی فدراسیون و تاثیرگذاری بر آن هستند، از آن به‌ عنوان سندی در حمایت از گلر تیم‌ ملی یاد کنند و این که قرار است روی اشتباه او ماله کشیده شود.

پاسخ منتقدان هم اشاره تامل‌برانگیزی بود که اگر قرار به عذرخواهی باشد، هر کس هر کاری می‌کند و بعد با یک عذرخواهی ساده همه‌ چیز تمام می‌شود. که اگر این‌گونه باشد پس اصلا این همه محکمه و دادگاه و بگیر و ببند برای چیست؟ این وسط حتی پای اسپانسر شخصی علیرضا بیرانوند که یک شرکت نفتی است هم وسط آمد و این که این شرکت چون قصد همکاری مشترک با فدراسیون را دارد در حل موضوع نقش داشته است. البته که در چنین فضایی آنها که در خشت دیوار فوتبال هم توطئه می‌بینند و منتظرند تا تمام ناکامی خود را به حمایت‌های جانبدارانه از دیگران ربط دهند هم حسابی در شیپور نفاق دمیدند. این که همیشه همین‌گونه بوده است و عزیزکرده‌های پایتخت همیشه مصون بوده‌اند و آنها همیشه مظلوم. این که پرونده‌های شکایت آنها خاک می‌خورد اما به بی‌عدالتی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها در خصوص آنها رسیدگی نمی‌شود. جالب این که رئیس کمیته انضباطی به قصد اثبات استقلالش گاف دیگری را به ثبت می‌رساند و آن این که خودش پیشقدم شده و از تاج پرسیده آیا در این پرونده خاص نظر خاصی هم دارد؟

او دیروز گفت: «در سال‌های گذشته چه در زمان ریاست آقای کفاشیان و چه در زمان آقای تاج هیچکدام از روسای فدراسیون فوتبال دخالتی در کارها و پرونده‌های قضایی فدراسیون نداشته‌اند. اگر هم مهدی تاج صحبتی در مورد بیرانوند انجام داده، معنایش دخالت در رکن قضایی فدراسیون نیست. من همین امروز هم با مهدی تاج، رئیس محترم فدراسیون فوتبال صحبت کردم و پرسیدم آیا بحث و نظری در مورد این پرونده دارد که ایشان تاکید کردند هیچ دخالتی در پرونده‌های قضایی ندارم و مطابق ضوابط و مقررات در این پرونده هم مثل سایر پرونده‌ها عمل شود.»

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با اشاره به عذرخواهی بیرانوند و باشگاه پرسپولیس گفت: «عذرخواهی بیرانوند و باشگاه قطعا در صدور رای تاثیرگذار خواهد بود. همان‌ طور که در پرونده‌های دادگستری ابراز ندامت و دلجویی می‌تواند در صدور حکم تاثیرگذار باشد، اما ریاست محترم فدراسیون فوتبال موکدا تاکید کرد که دخالتی در امور قضایی نخواهند داشت و توصیه‌ای هم در این مورد نداشتند و او هم خواستار اجرای دقیق مقررات بر اساس ضوابط و آیین‌نامه‌ها بودند و اصلا بحث تبعیض و دخالتی در امور قضایی فدراسیون مطرح نیست.»

حال به‌ نظر می‌رسد کمیته انضباطی فدراسیون مقابل آزمونی سخت قرار گرفته است. رای این پرونده بیشتر از هر پرونده دیگری پای دقت‌ نظر و استقلال آنها در صدور احکام خود نوشته خواهد شد و بی‌شک پس از صدور آن‌ هم از زوایای مختلف مورد بحث و نقد قرار خواهد گرفت.»

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *