اولیایی: باشگاه‌ها باید برای بخش حقوقی فکر اساسی کنند / زنوزی باید راهکاری برای مالکیت دو تیم لیگ برتری ارائه کند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

عضو کمیته استیناف حرفه ای سازی باشگاه‌ها اعلام کرد پرونده‌های مالی باشگاه‌ها امروز توسط دپارتمان سازمان لیگ به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می‌شود.

کاظم اولیایی عضو کمیته استیناف حرفه ای سازی باشگاه‌ها درباره آخرین وضعیت ارسال مدارک جهت اخذ مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایرانی گفت: دپارتمان مدارک را تنظیم کرده و امروز برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال خواهد کرد. امروز مدارک مالی ارسال می‌شود و بخش مهم آن مدارک حقوقی است که زمان دارد و برای ۴۵ روز دیگر باشگاه‌ها می‌توانند به آن رسیدگی کنند. 


اولیایی ادامه داد: امیدواریم که امسال برای بخش حقوقی فکر بزرگی کنیم. بخش حقوقی معضل بزرگی است و به باشگاه مربوط می‌شود که ساختار هیات مدیره، مدیرعامل و اعضای باشگاه به صورت دقیق باید مشخص باشند. متاسفانه به بخش حقوقی خیلی کم لطفی شده و در خیلی از باشگاه‌ها مدیران عامل صاحب امضای واقعی نیستند.


مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال افزود: از نظر حقوقی صاحبان امضا افراد دیگری هستند. برای مثال در باشگاه پرسپولیس هنوز آقای گرشاسبی صاحب امضا هستند و مدیر عامل شناخته می‌شوند. در جلسه‌ای که داشتیم ایشان تعریف می‌کردند که حساب بانکی‌شان برای بدهی‌های مالیاتی باشگاه پرسپولیس توقیف شده است. اصلاحات حقوقی مالکیت باشگاه، صحت هیات مدیره باشگاه مشکل اصلی هستند که الان باشگاه‌ها و مجامع آنها به شدت به فکر اصلاح آن باشند تا از بروز مشکل اصلی کمک کنند.


اولیایی خاطرنشان کرد: تمامی باشگاه‌ها باید چارت حقوقی‌شان تعریف شده باشد. در فوتبال حرفه‌ای باشگاه‌ها باید یک بنگاه تجاری باشند. بنگاه تجاری در همه جای دنیا به عنوان یک شرکت شناخته می‌شوند و مجمع آنها مشخص باشد تا هیات مدیره و مدیرعامل را معرفی کنند.


عضو کمیته استیناف حرفه ای سازی باشگاه‌ها در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای دریافت مجور بدهی ندارند گفت: بدهی‌ها حل می‌شود و تقریبا با چک و تضمین حل شده است. اگر خیلی فشار بیاورند بالاخره برای دولت است و دولت هم برای پرداخت آن بالاخره یک سری سلسله مراتب دارد. مالیات هم قانونا قابل حل است و چون زیر نظر دولت هستند می‌توانند با درخواست بودجه آن را برطرف کنند. از نظر من قابل حل است و مشکل اساسی تعریف حقوقی باشگاه است که همانطور گفتم باید برای یک بار هم که شده در فوتبال ایران حل شود.


اولیایی درباره اینکه به غیر از مسائل مالی و حقوقی چه فاکتور مهمی برای دریافت مجوز حرفه‌ای قابل توجه است گفت: بحث زیر ساخت‌ها هم وجود دارد که باید شرکت توسعه اماکن ورزشی آن را برطرف کند و زیاد مربوط به باشگاه‌ها نیست. در ورزشگاه آزادی برای مثال باید اصلاحاتی صورت بگیرد و گیت‌ها مجددا درست شود. این مسائل به توسعه اماکن ورزشی مربوط است و آن هم زیر نظر دولت است. در حال حاضر با اشکال حل شده و باید رفع نقص شود که البته آن هم شدنی است. باشگاه‌های آماتور هم باید مشکلاتشان را برطرف کنند و مسائلی که گفتم تنها مربوط به باشگاه‌های لیگ برتری نیست. 


او درخصوص اینکه با توضیح مسائل حقوقی دو باشگاه تراکتور و ماشین سازی تبریز که یک مالک دارند چگونه مجوز حرفه‌ای دریافت می‌کنند گفت: قطعا مشکل خواهند داشت. این مسئله خیلی روشن است. وقتی با آقای زنوزی هم برای این صحبت کردیم ایشان استدلالی آوردند که بیراه نبود و گفتند که چطور استقلال و پرسپولیس زیر نظر دولت هستند اما یکی از تعاریف حقوقی آن همین است که یک مالک نمی‌تواند دو باشگاه را زیر نظر داشته باشد. زنوزی باید یک فکر اساسی کند و این برای کشور ما خوب نیست که با مدارک غیرواقعی بخواهیم مجوز بگیریم. مجوز باید با اطلاعات قانونی و صحیح اخذ شود.


اولیایی در پایان گفت: تا به امروز دپارتمان سازمان لیگ این وظیفه را داشت که پرونده‌های مالی را ارسال کند و همانطور گفتم مسائل مالی برای زمان دیگری است که با آن باید حتما رسیدگی شود. باشگاه‌ها صاحبان اما را مشخص کنند و به فکر باشند که برای دقیقه ۹۰ به دنبال برطرف کردن مشکلات نباشند. توقع نداشته باشند که مسائل غیرواقعی ارسال شود.

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *