شاهین طبع:بچه‌ها با قلب‌شان جنگیدند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

پریسا غفاری:بسکتبال المپیکی شد، اتفاقی که هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد، آن هم بعد از عدم صعود به مرحله دوم جام جهانی و البته با وجود چین،اصلی‌ترین رقیب ایران. اما در حساس‌ترین روز جام جهانی همه اتفاقات به نفع ایران رقم خورد و تیم ملی بسکتبال با شکست فیلیپین تنها سهمیه قاره آسیا را صاحب شد، آن هم با یک مربی ایرانی که منتقدان زیادی دارد؛ مهران شاهین‌طبع، او که تیمش در جام جهانی، نشان داد شاگردانش را مثل کف دستش می‌شناسد. سرمربی تیم ملی بعد از سهمیه المپیک با رضایت از تیمش می‌گوید: «خداوند حقی که در جاکارتا از ما گرفتند را در چین به ما پس داد. از بازیکنانم تشکر می‌کنم که مثل جنگجویان دلاور با قلبشان بازی کردند تا در المپیک کنار ۱۱ تیم برتر جهان قرار بگیرند.»

از تیم ملی و جام جهانی بگویید؟

ما تیمی با یک باخت به عراق و تغییرات در فدراسیون تحویل گرفتیم، اما با جبران در ۶ پنجره انتخابی، به جام جهانی رفتیم و حالا سهمیه المپیک را داریم. در المپیک ۲۰۰۸ به واسطه میزبانی چینی‌ها و سهمیه مستقیم، ایران کار دشواری نداشت، اما با همه تغییر و تحولات در فیبا و کار ارزشمند تیم ملی می‌توان فهمید با تدارکات خوب، تجربیات زیاد و تغییر استایلش، تیم بهتر شد و در جام جهانی هم نشان داد که یک سر و گردن از تیم‌های آسیایی بالاتر است. حق بچه‌ها سهمیه بود و به آن رسیدند.

بردهای خوب در تورنمنت اروپایی توقعات را بالاتر برد؟

به لحاظ فنی انتقادات کسانی که اشراف کامل ندارند را به جان می‌خریم. شاید هم در بعضی جاها آن انتقادات موجه بوده ولی امکان اجرایی نداشت. تیم ما زنگ تفریح نبود، تیم‌ها و فیبا روی ما متمرکز شده بودند و رویش حساب می‌کردند ولی خدا را شکر حقی را که به هر دلیلی در جاکارتا از ما گرفتند، در جام جهانی، به ما پس دادند تا تیم با سربلندی به وطنش برگردد.

جام جهانی سخت گذشت، اما سهمیه المپیک آب روی آتش انتقادات شد؟

من و کادر فنی قبول کردیم که این کار را انجام دهیم. در جایی هم زندگی می‌کنیم که این برخوردها و بی‌احترامی‌ها نه تنها برای من مربی بسکتبال بلکه برای بقیه رشته‌ها هم هست ولی معتقدم با توکل به خدا به هدف خود رسیدیم.

رئیس فدراسیون از تمدید همکاری شما در المپیک صحبت کرد، اگر سرمربی بمانید چه برنامه‌ای دارید؟

من هنوز جلسه‌ای با رامین طباطبایی در این باره نداشته‌ام، ولی آنچه برای المپیک مهم است باید برای رشد شاخصه‌های بسکتبال در المپیک، دولت و کمیته کمک بیشتری کنند. همچنین فدراسیون باید با تدارکات مناسب و نظم به لیگ سازماندهی خوبی برای المپیک فراهم کند.

از عملکرد بازیکنان تیم در جام جهانی راضی هستید؟

همه دلاورانه و سخت با قلب‌شان برای پیروزی جنگیدند. بازیکنان سه ماه سخت تمرین کردند و مدت‌ها از خانواده‌شان دور بودند. از همه آن‌ها تشکر می‌کنم.

بسیاری از سرمربیان حاضر در جام جهانی به چینش داوری مثل شما معترض بودند. نظر خودتان چیست؟

واقعیتی بود که در چین اتفاق افتاد. بعضی‌ها احساس می‌کنند مربی وقتی می‌بازد دنبال بهانه است، اما اتفاقی که در اندونزی افتاد و من به خاطر اینکه به کسی بی‌احترامی نشود، نگفتم ولی حالا هم می‌گویم قضاوت داور چینی در بازی ما مقابل پورتوریکو کاملاً اشتباه بود. فیبا هم نامه‌ای برای اعتراض ما نوشت که بررسی می‌شود، پس قبول کردند که انتخاب آن‌ها اشتباه بود.

۲۵۱ ۲۵۱

منبع خبر: خبرآنلاین

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *