فضای ورزشگاه‌ها برای خانم‌ها بهتر از خیابان‌هاست

جامعه ورزشی آفتاب نو:

به گزارش آفتاب نو، خداداد عزیزی همواره با صراحت لهجه نظراتش را بیان می‌کند. او سپاهان را به دلیل داشتن تیمی کامل مدعی جدی قهرمانی می‌داند. با حماسه‌ساز ملبورن گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

کیفیت لیگ از هفته چندم می‌تواند رضایت‌بخش باشد؟
کیفیت لیگ ما به چندین دلیل نمی‌تواند به سطحی برسد که بگویم رضایت‌بخش است چه از نظر فنی و چه ساختارها.

بیشتر توضیح می‌دهید؟
برای داشتن یک لیگ استاندارد به خیلی چیز‌ها نیاز است؛ از ورزشگاه استاندارد گرفته تا زمین‌های چمن باکیفیت. آیا در کل کشور ۵ زمین چمن مناسب داریم؟ آیا توپ‌هایی که در لیگ برتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، استاندارد هستند؟

اتفاقاً خیلی از مربیان و بازیکنان از شرایط توپ‌ها گلایه می‌کنند.
ببخشید از این لفظ استفاده می‌کنم، اما آن‌ها مرض ندارند که مدام بگویند توپ‌ها مناسب نیست. وقتی می‌گویند توپ‌های فصل قبل بهتر هستند، چرا مسئولان امر به جای تعامل دست به لجبازی می‌زنند؟ من با فدراسیون فوتبال شخص آقای تاج با سازمان لیگ شخص سعید فتاحی و صادق درودگر ارتباط خوب و دوستانه‌ای دارم و آن‌ها را تا به امروز آدم‌های سرسخت و لجباز ندیده‌ام، ولی زشت است این همه بازیکن و مربی می‌گویند توپ‌ها مناسب نیستند، ولی اقدامی برای تعویض آن صورت نمی‌گیرد. با این توپ‌ها سال ۱۹۹۶ باشگاه وردربرمن بازی‌هایی که میزبان بود را برگزار می‌کرد.

مگر همه تیم‌ها با یک توپ واحد بازی نمی‌کردند؟
آن سالی که من آلمان بودم هر باشگاه یک توپ را به فدراسیون معرفی می‌کرد، اگر تأییدیه می‌گرفت از آن استفاده می‌کرد. یک باشگاه از توپ آدیداس، یکی دیگر مثلاً نایک و…، اما در کل نسل این سری از توپ‌های دربی‌استار ورافتاده است.

اگر کیفیت خوبی ندارد چرا از جانب فیفا تأیید می‌شود؟
نکند فکر کرده‌اید فیفا و همه کارمندان و مسئولانش کاملاً درستکار هستند. چند مورد تا حالا از فیفا و مسئولان سرشناس آن گندکاری درآمده است؟ سر میزبانی جام جهانی چقدر زد و بند صورت گرفته؟ وقتی شرکت تولید‌کننده یک توپ می‌خواهد تأییدیه بگیرد به قول خودمان شیرینی نمی‌دهد؟ پورسانت نمی‌دهد؟ دنیا امروز همین شده است. فلان کشور‌ها در خاورمیانه دنبال کار درست هستند یا کثافت‌کاری برای کسب درآمد و باج میلیارد دلاری از عربستان سعودی و…؟

بازی ایران و هنگ‌کنگ را دیدید؟
واقعیتش در حیاط خانه نشسته بودم و با نزدیکان مشغول صحبت. نمی‌دانم چرا آن روز حوصله یا انگیزه دیدن فوتبال را نداشتم و در عین حال می‌دانستم تیم ملی برنده می‌شود، اما در اخبار بخشی کوتاه از بازی را دیدم و خوشبختانه تیم ملی فوتبالی هجومی ارائه می‌کرد.

چقدر زمان می‌برد ویلموتس بتواند ایده‌هایش را در تیم ملی جا بیندازد؟
مسلماً با ۴، ۵ مسابقه هیچ مربی‌ای نمی‌تواند خواسته و تفکراتش را در یک تیم پیاده کند. ویلموتس در شروع کارش نشان داد کارش را بلد است. فدراسیون فوتبال در جذب این مربی عملکردی خوب و موفق داشت به خصوص اینکه ویلموتس را آدم نجیب و بدون حاشیه‌ای دیده‌ام و باید حواس‌مان باشد با یکسری کار‌ها او را از این مسیر خارج نکنیم و به قول معروف نگذاریم با هرکسی نشست و برخواست کند. (خنده)

شما جزو فوتبالی‌های مذهبی به شمار می‌روید. از دیدگاه شما حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اشکال دارد؟
من صادقانه بگویم فضای خیابان‌ها و پارک‌ها بسیار بدتر از ورزشگاه‌های کشور است. در استادیوم ۴ تا شعار زشت می‌دهند، اما شما یک ساعت وقت بگذارید و در خیابان یا پارک باشید، ببینید چه حرف‌هایی رد و بدل می‌شود. اگر برای ورزشگاه‌ها سکو‌های ویژه خانم‌ها، خروجی اختصاصی و یکسری امکانات تدارک دیده شود، دیگر چه اتفاقی می‌خواهد رخ دهد؟ این آقایانی که حرف نامربوط می‌زنند هم باید فرض کنند همسر، خواهر یا مادر خودشان در سکو‌های ویژه خانم‌ها نشسته‌اند. من خودم آدم شوخی هستم و با دوستان که نشسته باشیم شاید ۴ تا کلمه بد به زبان بیاورم، اما اگر در ۲۰ متری‌ام هم ببینم یک دختر یا خانم در حال عبور است نه تنها حرفم را قورت می‌دهم بلکه سریع به جمع می‌گویم حرف بدی نزنیدها، یک خانم نزدیک‌مان است. انصافاً همه هم رعایت می‌کنند. حالا شاید ۴ نفر هم باشند که برای‌شان فرقی نکند، آن‌ها تکلیف‌شان مشخص است یا خانواده درست و حسابی نداشته‌اند، یا بی‌غیرت و بیمارند.

در لیگ برتر کدام تیم‌ها را مدعی دیده‌اید؟
سپاهان، تراکتورسازی، پرسپولیس، استقلال، فولاد و شهر خودرو با توجه به نفرات، امکانات و بودجه‌شان از بقیه جلوترند. اما سپاهان از همین تیم‌های خوب هم مدعی‌تر است، چون یک دوجین بازیکن تراز اول، کادری باتجربه و باشگاهی با ساختار قدیمی و قوی دارد.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *