آذری: فوتبالیست‌های شهاب‌سنگی اسیر سکوها و دلال‌ها می‌شوند/ آشوبگرها را شناسایی کردیم

جامعه ورزشی آفتاب نو:

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان با بیان این‌که مشکل فولاد درون زمین یا روی نیمکت نیست، گفت: یکسری شیطنت‌ها در حال انجام است که البته ما این کانال‌ها را شناسایی کرده‌ایم و اگر دست از شیطنت خود برندارند، مجبورم آن‌ها را به مردم خوزستان معرفی کنم تا بدانند چه کسانی اذیت می‌کنند و تمام بدبختی‌های فولاد در ۵ سال گذشته زیر سر چه کسانی بوده است.

سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد در گفت‌وگو با آفتاب نو،با بیان این که این باشگاه، یک باشگاه ساختارمند است، اظهارکرد: نقاط قابل بهبودی در این سازمان وجود دارد که باید این نقاط را ارتقا دهیم. من از روزی که آمدم در حال ارزیابی سازمانی هستم و به محض اینکه اطلاعاتم تکمیل شود، مدلی که شامل نقاط قوت، ضعف، تهدیدها و فرصت‌هاست، تهیه خواهم کرد. فکر می‌کنم این‌ مدل طی ۱۰ یا ۱۲ روز آینده آماده خواهد شد.

* می‌خواهیم طی سه سال یک فولاد قدرتمند بسازیم

وی عنوان کرد: فکر اساسی من این است که یک فولاد قدرتمند را در یک برنامه میان مدت سه سال بسازیم. از آخرین باری که فولاد با آقای فرکی قهرمان شد، مرتب شاهد عدم ثبات روی نیمکت فولاد بوده‌ایم، ضمن این‌که بین هواداران اغتشاشاتی نیز وجود داشته است و هواداران از فوتبالی که انجام می‌شده رضایت کامل نداشتند و البته در این میان نیز عده ای سوء استفاده می‌کردند.

* برای داشتن فولاد قدرتمند باید فولاد جدیدی را بسازیم

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان گفت: باید با کمک رسانه‌های خوزستان و آن هوادارانی که قلبشان برای فولاد می‌تپد و با توجه به نوع نگاه آقای محمدی مدیر شرکت فولاد خوزستان به سمتی برویم که فولاد را بازسازی کنیم. افتخارات گذشته تمام شده است و اگر نگاهمان فقط به پشت سرمان باشد از آن‌چه در آینده اتفاق می‌افتد بی‌خبر هستیم و آسیب می‌بینیم. فولادی که بهترین آکادمی را دارد و قهرمان لیگ ایران شده، به خاطرات پیوسته است و اگر فولاد قدرتمند می‌خواهیم ابتدا باید بتوانیم از تجربیات گذشته به خوبی استفاده کنیم و برنامه‌ریزی جدیدی داشته باشیم، دوم اینکه با ارزیابی و هماهنگی که در سیستم ایجاد می‌کنیم و همچنین کنترل تمام متغیرهایی که قابل کنترل هستند، یک فولاد جدید را بسازیم.

* مشکل فولاد درون زمین یا روی نیمکت نیست

وی با اشار به بی‌ثباتی نیمکت فولاد طی چهار پنج ساله گذشته، عنوان کرد: به دلیل تغییرات بسیار روی نیمکت فولاد طی چهار پنج ساله گذشته، چه مربی بومی و چه خارجی احساس امنیت نداشته است و رنج برده‌اند. یکسری عوامل باعث بر هم خوردن تمرکز مربی و عدم نتیجه‌گیری تیم می‌شود و ما باید آن عوامل مخل باشگاه و مربی را شناسایی و حذف کنیم. مشکل فولاد درون زمین یا روی نیمکت نیست. ما کمی مشکل حاشیه‌ای داریم که باید بتوانیم این مشکلات را کنترل کنیم.

* باید در فولاد محیط آرامی برای مربیان مهیا شود

آذری با طرح این سوال که آیا از این همه مربی که به فولاد آمدند و رفتند یعنی هیچ‌کدام دانش مربیگری نداشتند؟ ادامه داد: باید بتوانیم یک محیط آرام و مساعد را برای مربیان مهیا کنیم تا فولاد به روزهای اوج خود برگرد. این مهم نیز خواسته مدیرعامل شرکت از من هم بود. من به آقای محمدی هم گفتم که تیم نسبتا خوبی داریم، البته همین تیم نیاز به تقویت دارد که فکر می‌کنم در یکی دو پست نیز بازیکنانی را اضافه می‌کنیم که این هم می‌تواند در پیروزی‌های آینده به ما کمک کند.

* موفقیت‌های ذوب‌آهن در سایه ثبات به دست آمد

وی با اشاره به روند خوب تیم ذوب آهن نیز گفت: در پنج، شش سال گذشته، ذوب‌آهن برای دو بار قهرمان جام حذفی شد، عنوان قهرمانی سوپر جام ایران را به دست آورد و در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا نیز یکی از باشگاه موفق ایران بوده است. تمام این موفقیت‌ها در سایه ثبات است. صندلی مربیان در ذوب آهن همیشه با مدیریت باشگاه و ایستادگی برابر سختی‌ها با ثبات می‌شد. به مردم خوزستان نیز اطمینان خاطر می‌دهم که با حمایت هواداران و حفظ ثبات، فولاد می‌تواند با یک برنامه تدریجی به روزهای اوج خود برسد. خیلی‌ها انتظار داشتند که ما به سپاهان پنج گل بزنیم، در حالی که با توجه به تفاوت دو تیم، این شدنی نبود.

* یکسری شیطنت‌های هدفمند در حال انجام است

وی با بیان این‌که یکسری شیطنت‌های هدفمند در حال انجام است، افزود: ما این کانال‌ها را شناسایی کرده‌ایم و اگر دست از شیطنت خود برندارند، مجبورم آن‌ها را به مردم خوزستان معرفی کنم تا بدانند چه کسانی اذیت می‌کنند و تمام بدبختی‌ها فولاد طی پنج سال گذشته زیر سر چه کسانی بوده است. مدیریت ۱۷، ۱۶ ساله‌ام در فوتبال، این را به من یاد داده که صبر و حوصله داشته باشم و به این تحلیل برسم که نتیجه‌گیری در فوتبال حاصل ثبات و تحمل است.

* به نکونام اعتماد صد درصدی دارم

آذری عنوان کرد: به نکونام اعتماد صد درصدی دارم. در بازی با سپاهان با وجود این‌که چهار، پنج بازیکن اصلی‌مان را به دلیل آسیب‌دیدگی نداشتیم به حریف باج ندادیم و حتی فرصت گلزنی هم داشتیم. اینکه فکر کنیم باید درتهران، استقلال را می‌بردیم و در خانه هم سپاهان را شکست می‌دادیم، انتظار زیادی است. فوتبال، زمین کشاورزی نیست که امروز در آن بکاری و فردا برداشت کنی. فوتبال صبر و حوصله می‌خواهد و در کنار آن، سازماندهی و کنترل هم وجود دارد.

* مشکل فولاد روی چند صندلی ورزشگاه است

وی درباره اعتراض تعدادی از هواداران پس از تساوی برابر تیم سپاهان نیز گفت: یک نیم‌فصل هم برای ارزیابی یک تیم زود است. هوادار واقعی فولاد آن کسانی بودند که تا دقیقه ۹۶ ماندند و تیم را تشوق کردند. آن‌هایی هم که شعار دادند تعداد کمی بودند که شناسایی شدند. به هر حال اگر قرار باشد فولاد موفق باشد باید این عده حذف شوند. مشکل فولاد روی سکوها نیست زیرا هواداران فوق‌العاده‌ای داریم، مشکل روی چند صندلی است. به هر حال امیدوارم این عده دست از کارشان بردارند.

* با یک کوله پشتی به اهواز آمدم

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان بیان کرد: سیستم علاقه‌مند به فوتبال و فعالیت اجتماعی در کارخانه فولاد خوزستان مستقر شده و مدیر شرکت فولاد نیز در گذشته فوتبالیست بوده است، پس مدیر شرکت را با چنین رفتارهایی از فوتبال دل‌زده نکنیم. من با یک کوله پشتی به اهواز آمدم و هر وقت احساس کنم که نمی‌توانم تاثیرگذار باشم کوله پشتی را برداشته و به خانه‌ام می‌روم و به این صورت نیست که خودم را به جایی تحمیل کنم.

* برابر آن چند صندلی که می‌خواهند آشوب به پا کنند، می‌ایستیم

وی ادامه داد:‌ به هر حال اگر فوتبال خوزستان نتواند از پس این چند نفر که حاشیه درست می‌کنند، برآید این موضوع باعث دلزدگی و دلسردی مسئولان فولاد خوزستان خواهد شد و همان بلایی که سر استقلال خوزستان و استقلال اهواز آمد، به وجود می‌آید. مشکلات این تیم‌ها نیز از روی سکوها شروع شد و کنترل نشد و منجر به نابودی دو تیم بزرگ خوزستان شد. اگر این عزیران دنبال این هستند که همین بلا نیز سر فولاد بیاید، باید بگویم ما حاضر نیستیم در این موضوع شریک شویم و کوتاه نمی‌آییم و تا روزی که این‌جا هستیم به اصولمان پایبندیم و بر اساس این اصول به هوادار واقعی احترام می‌گذاریم ولی برابر آن چند صندلی که می‌خواهند آشوب به پا کنند هم می‌ایستیم.

* اگر لازم باشد تغییراتی در ساختار اداری باشگاه خواهم داد

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان در پاسخ به این پرسش اینکه آیا قصد دارد تغییراتی در باشگاه ایجاد کند؟ گفت: اجازه بدهید تحلیل و بررسی‌های نهایی‌ام تمام شود. باید تهدیدها، فرصت‌ها و نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنم و اگر لازم بود، تغییراتی در ساختار اداری باشگاه خواهم داد. همین کار را هم آقای نکونام در تیم انجام می‌دهد.

* فوتبالیست‌های شهاب‌سنگی اسیر سکوها و دلال‌ها می‌شوند

وی درباره اینکه در یکی از مصاحبه‌های روز گذشته عنوان کرده بود “یکسری آدم پشت نیمکت فولاد جمع شده بودند و می‌خواستند بازیکن خاصی وارد میدان شود،” عنوان کرد:‌ یکسری فوتبالیست‌ها مثل ستاره می‌درخشند ولی یکسری مثل شهاب‌سنگ پرنور ظهور می‌کنند ولی ناگهان نابود می‌شوند. فوتبالیست‌هایی که مانند شهاب‌سنگ هستند اسیر دغدغه‌های روی سکوها، دلال‌ها و یکسری مسایل اجتماعی می‌شوند و عمر فوتبالشان مانند شهاب‌سنگ کوتاه است ولی فوتبالیست‌هایی که ستاره هستند، باهوش بوده و زحمت می‌کشند و چشمشان به سکوها نیست و به برخی هواداران هم باج نمی‌دهند که داد و فریاد کنند. جایی که من کار می‌کنم باید اصولی حاکم باشد و بر اساس این اصول نیز کار می‌کنیم.

* درباره ماندن یا رفتن هر بازیکنی تصمیم با نکونام است

آذری در پاسخ به این سوال که آیا با این بازیکن برخورد می‌شود؟ گفت: تمام اختیارات دست آقای نکونام است. در مورد هیچ‌کدام از بازیکنان برخورد چکشی نخواهیم داشت، مگر اینکه بخواهد اعتبار باشگاه را زیر سوال ببرد. برنامه ما باید به ویژه برای ورزشکاران جوان، تربیتی باشد. باید این نفرات را آموزش داده و آگاه کنیم که مورد سوء استفاده قرار نگیرند. در کل تصمیم‌گیری در مورد ماندن یا رفتن هر بازیکنی با آقای نکونام است. بازیکنان دارایی‌های سرمایه‌ای هر باشگاهی هستند که باید از آن‌ها مراقبت کنیم. مراقبت فنی توسط نکونام و همکارانش انجام می‌شود و مراقبت اجتماعی هم باید توسط باشگاه انجام شود. باید این بازیکنان آگاه شوند تا نان توانمندی فنی خود را بخورند. آموزش به بازیکنان نیز یکی از اولویت‌های باشگاه است تا آن‌ها مطلع شوند تله‌هایی که سر راه آنها گذاشته می‌شود، به جز نابودی فوتبالشان چیز دیگری در بر ندارد.

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *