تظاهرات چندین هزار نفری علیه دولت هند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری برنا، روز یکشنبه، همزمان با شروع کارزار انتخاباتی نارندرا مودی،  اتحادی از احزاب مخالف هند کارزار انتخاباتی خود علیه دولت مودی را آغاز کردند. انتقاد اصلی این اتحاد، مخالفت و انتقاد علیه “سرکوب مخالفان و از بین رفتن دموکراسی هند” توسط دولت کنونی هند است.  

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، راهپیمایی “نجات دموکراسی” در دهلی نو اولین اقدام قدرتمند اپوزوسیون متحد شده هند است.

در این راهپیمایی گسترده، رهبران اپوزیسیون با جمعیت هزاران نفری روبروی خود صحبت می‌کردند و از دولت مودی به خاطر دستگیری چند تن از همکارانشان، از جمله آرویند کجریوال، مقام ارشد منتخب دهلی نو در ۲۱ مارس و تضعیف شدن دموکراسی در هند توسط دولت هند انتقاد کردند.

آرویند کجریوال، وزیر ارشد دهلی، منتقد سرسخت مودی، فعال اقتصادی و اجتماعی علیه فساد و یکی از مهم‌ترین رهبران گروه مخالفان مودی که با نام ایندیا (در تقابل با بهارت) شناخته شده است، ۲۱ مارس (۲ فروردین ۱۴۰۳) به اتهام فساد در اعطای مجوز‌های صادرات و واردات، دستگیر شد.  حزب عام آدمی در دفاع از کجریوال می‌گوید: این پرونده ساختگی و با انگیزه سیاسی است.

در ژانویه، همنت سورن – تا آن زمان وزیر ارشد ایالت جارکند شرقی – نیز به اتهام تسهیل فروش غیرقانونی زمین دستگیر شد. حزب سورن نیز همچون حزب عام آدمی این اتهامات را رد می‌کند.

یک مقام ارشد حاضر در این راهپیمایی به خبرنگاران گفت: این نبرد، نبرد برای پاسداری از ملت، دموکراسی، قانون اساسی، آینده ملت، جوانان، کشاورزان و زنان است، این نبرد برای عدالت و حقیقت است.

دستگیری کجریوال، یک عقبگرد برای اپوزیسیون تلقی می‌شود و این گروه، تنها رقیب حزب سیاسی نخست وزیر کنونی هند، یعنی حزب بهارتیا جنتا پارتی، BJP به حساب می‌آید.

حزب بهارتیا جنتا پارتی هدف قرار دادن عامدانه مخالفان خود را رد می‌کند و می‌گوید که سازمان‌های مجری قانون مستقل عمل می‌کنند.

راهول گاندی، رهبر حزب کنگره در یک گردهمایی در دهلی نو در حالی که جمعیت شعار «شرم» سر می‌دادند، گفت: نارندرا مودی در حال تلاش برای تبانی و تقلب در این انتخابات است. وی همچنین در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: نارندرا مودی خواستار نابودی دموکراسی و حق انتخاب مردم است و تا مردم وادار به انتخاب دولت وی شوند.

مودی نیز در واکنش به این راهپیمایی گفته است که مخالفان به دلیل سرکوب فساد توسط دولت بی قرار شده اند هستند. وی گفت: در حالی که شعار مودی ریشه کنی فساد است، عقیده آنها (احزاب اپوزیسیون) محافظت از مفسدان است.

سودانشو تریودی، سخنگوی بهارتیا جنتا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که هدف تجمع مخالفان با حضور هزاران نفر به منظور پنهان کردن رفتار‌های غیرقانونی و فساد آنها بوده است.

حزب کنگره، علاوه بر مبارزه با بازداشت‌ها و یورش‌های آژانس مبارزه با جرایم مالی هند، می‌گوید با «تروریسم مالیاتی» ناشی از درخواست‌های مالیاتی کلان دولت و مسدود کردن برخی از حساب‌های بانکی‌اش، که همه آنها را تلاش‌هایی برای فلج کردن مالی خود می‌نامد، مواجه است.

منتقدان می‌گویند که مودی و حزبش سازمان‌های تحقیقاتی و مقامات مالیاتی را برای از بین بردن مخالفان سیاسی و کاهش شانس برگزاری انتخابات عادلانه مسلح کرده‌اند، اتهامی که حزب بهارتیا جنتا آن را رد می‌کند.

سونیتا کجریوال، همسر کجریوال، در این تجمع گفت: این فاشیسم در هند کارساز نخواهد بود. ما می‌جنگیم و پیروز می‌شویم.

کمیسیون انتخابات هند طی بیانیه‌ای از برگزاری انتخابات سراسری در این کشور که حدود یک میلیارد نفر در آن شرکت خواهند کرد، در ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین ۱۴۰۳) خبر داد.

طبق این بیانیه انتخابات سراسری که از ۱۹ آوریل آغاز می‌شود در ۷ مرحله برگزار و نتایج آن ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) ۳ روز پس از پایان مراحل رای گیری اعلام خواهد شد.

گفته شد که ایالت‌ها در زمان‌های مختلف در طول فرآیند انتخابات رای خواهند داد و نزدیک به یک میلیارد رای دهنده برای انتخاب ۵۴۳ نماینده مجلس سفلی هند (لوک سابا) به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

انتهای پیام/

+

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btn