https://www.aftabno.ir

شناسه خبر :145563
۱۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۶:۲۴
53 بازدید

جامعه ورزشی آفتاب نو: محمد طاهر رحیمی کارشناس اقتصاد انرژی در گفت و گو با خبرنگار نفت خبرگزاری برنا تصریح کرد:در سال ۲۰۲۲ اثرگذاری اقتصاد کلانی استفاده از ابزارهای قیمتی  وجهش قیمت در حوزه انرژی و کابولیتی ها را حتی برای کشور های توسعه یافته صنتعی و برای کشورهایی همانند ایران که انرژی بر نیستند […]

جامعه ورزشی آفتاب نو:

محمد طاهر رحیمی کارشناس اقتصاد انرژی در گفت و گو با خبرنگار نفت خبرگزاری برنا تصریح کرد:در سال ۲۰۲۲ اثرگذاری اقتصاد کلانی استفاده از ابزارهای قیمتی  وجهش قیمت در حوزه انرژی و کابولیتی ها را حتی برای کشور های توسعه یافته صنتعی و برای کشورهایی همانند ایران که انرژی بر نیستند را می توان به وضوح مشاهده کرد.

 وی افزود:در پی جنگ روسیه و اوکراین ما شاهد افزایش بی رویه قیمت کابولیتی ها بودیم در این برهه زمانی قیمت نفت و گاز به شدت افزایش پیدا کرد و دچار جهش قیمتی شد.در نتیجه افزایش حامل های انرژی باعث فشار قیمتی بر اقتصاد اروپا و آمریکا شد به طوریکه موسسه آلیانس مطالعه کرده است که ۴۷ درصد جهش ۵ برابری تورم در آمریکا و جهش بیش از ۵ برابری تورم در منطقه یورو بوده است که ۴۷ درصد آن به خاطر افزایش قیمت انرژی بوده و ۳۳ درصد جهش تورمی در آمریکا ناشی از جهش قیمت انرژی بوده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی خاطر نشان کرد: انرژی یک جزئی از تورم نیست و پیش ران تورم است و اگر دچار جهش قیمتی شود از محل افزایش انتظارات و بهره عاملان اقتصادی هم می تواند تورم خلق کند. فدرال رزرو برای آمریکا گزارش می دهد که بیش از ۵۰ درصد تورم رخ داده در آمریکا برای اختلالات سمت عرضه بوده که بخاطر جهش قیمت انرژی و کالولیتی ها در آمریکا بوده است کشوری که خودش تولید کننده انرژی است و آثار آن بسیار در آمریکا بالاست.
 
وی در خاتمه تصریح کرد:آثار بعدی افزایش قیمت انرژی در آن برهه زمانی این است که منطقه یورو مجبور شد برای مواجهه و جبران فشار هزینه ای که بر خانوارها اضافه شد حدود هزار میلیارد یورو(یک تریلیون یورو) سوبسید به بنگاه و خانوارها برای غلبه بر این فشار هزینه بپردازد که آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپایی حدود ۳۰۰ میلیارد یورو سال ۲۰۲۲ ناچار به پرداخت سوبسید و یارانه شد همچنین بدهی دولت های منطقه یورو برای غلبه بر این فشار هزینه سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ براساس گزارش موسسه بلک راک ۲ برابر شده است یعنی از ۲۰۰ میلیارد یورو به ۴۰۰ میلیارد یورو رسیده است. که این موضوع می تواند بحران های مالی بزرگی را در آینده برای کشور های بزرگ و توسعه یافته ایجاد کند.

انتهای پیام/

+

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

پ
برچسب ها:
اعلام زمان واریز حقوق مددجویان بهزیستی و کمیته امداد+ جزئیات باز، همان همیشگی! شرط عجیب استراماچونی برای سرمربیگری تراکتوری‌ها! سیل مشکل جدی در خط تولید مدیران خودرو ایجاد نکرد برای بازی با استقلال شرافتمان را می‌گذاریم | اخبار ورزشی اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تعیین شد | بازنشستگان تامین اجتماعی امروز حقوق جدید به همراه معوقات دریافت میکنند ؟! مردم ماشین و طلا بفروشند، خانه بسازند نکونام به خواسته‌اش رسید، سیاه پوشید و استقلال برد!/ قهرمانی به لطف پیراهن سیاهی که شانس می‌آورد اوسمار کار دست پرسپولیس داد؛ حالا بازی با سپاهان مهم‌تر شد/ بازیکنان پرسپولیس انگیزه نداشتند حرکت زن سپهر حیدری به سمت لخت شدن کامل!/عکس
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
advanced-floating-content-close-btn