فواید روزه‌داری از نظر پزشکی

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد (خبرفوری)

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد (خبرفوری)«تابناک با تو» – مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه‌داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است.

وی  درباره روزه‌داری گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه‌داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است. گفته می‌شود افرادی که مشکلات سلامتی مثل بیماری‌های گوارشی، سنگ کلیه و دیابت نیاز به مصرف انسولین، دارند، تحت نظر پزشک مجاز هستند که روزه نگیرند. اما افرادی که سالم هستند و مشکلی ندارند نه تنها روزه‌داری برای آنها بد نیست بلکه بسیار هم به سلامت آنها کمک می‌کند.

وی با بیان این که روزه‌داری باعث محدود شدن دریافت کالری می‌شود، گفت: دریافت کالری محدود موجب می‌شود مقداری از چربی بدن کم شود. وقتی که چربی بدن کمتر شد باعث کنترل فشار خون، پایین آمدن قند خون و کنترل چربی‌های خون می‌شود؛ مشکلاتی که امروزه به صورت مرتب در جامعه با آن مواجه هستیم و شیوع بسیار بالایی از این بیماری‌ها را داریم.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد (خبرفوری)

ایشان افزود: با کاهش وزن در پی روزه‌داری، افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند، کبدشان التیام پیدا می‌کند. روزه‌داری باعث استراحت لوله گوارش و بهبود عملکرد گوارشی ما شده و در طول زمان می‌تواند به بهبود عملکرد گوارش منجر شود.

به گفته مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعات نشان داده‌اند که روزه‌داری آرامش روان بیشتری به ارمغان آورده و با کاهش التهاب در بدن همراه است لذا می‌تواند به حفظ و ارتقای سلامت افراد در طولانی مدت کمک کند.

وی در ادامه به برخی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی در افراد اشاره کرد و گفت: به افراد دارای مشکل رفلاکس و نیز کسانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند توصیه می شود که روزه نگیرند.

وی افزود: برخی از افراد مبتلا به دیابت هستند و انسولین تزریق می‌کنند و نیز افرادی که داروهای مکرر می‌خورند، نباید روزه بگیرند و در دین اسلام هم روزه‌داری برای افراد با شرایط خاص، محدود شده است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد (خبرفوری)

ایشان با بیان این که روزه‌داری می‌تواند به تداوم و ارتقای سلامت افراد سالم جامعه کمک و طول عمر آنها را بیشتر کند، در عین حال تصریح کرد: در دین اسلام همیشه تأکید بر سلامت است؛ یعنی اولویت اول به سلامت داده و گفته شده است که اگر پزشک شما و شرایط سلامتی‌تان اجازه می‌دهد، روزه بگیرید.

منبع: خبرفوری

+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btn