اردوغان تا ۲۰۲۸ رئیس جمهور باقی خواهد ماند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، دولت ترکیه گزارش‌ها درباره درخواست اپوزیسیون این کشور برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام را رد و اعلام کرد انتخابات محلی ارتباطی با انتخابات سراسری ندارد.

«مهمت اوچوم» مشاور رئیس‌جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) گفت دولت ترکیه درخواست‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام را رد کرده است و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور طبق قانون تا سال ۲۰۲۸ در سمت خود باقی می‌ماند.

نتیجه شمارش آرا در انتخابات شهرداری ترکیه نشان می‌دهد که حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP) برای اولین‌بار در ۲۰ سال گذشته توانسته از حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در انتخابات شهرداری‌ها پیشی بگیرد. این در حالی است که حزب عدالت و توسعه که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد، از سال ۲۰۰۴ در تمام انتخابات شهرداری‌ها اول شده بود و پیروزی حزب گروه مخالف جمهوری‌خواه خلق ترکیه بر حزب حاکم در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

از این رو، کارشناسان بر این باورند که با توجه به پیروزی به دست آمده و دشواری‌های اقتصادی موجود، حزب اپوزیسیون ترکیه حالا ممکن است خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام شود.

اوچوم در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) با تاکید بر اینکه نتیجه انتخابات شهرداری‌ها ارتباطی با انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد، یادآور شد که حتی در نظام‌های پارلمانی هم به‌ندرت پیش می‌آید که انتخابات‌های محلی بر انتخابات سراسری تاثیر بگذارند.

مشاور رئیس‌جمهور ترکیه این قبیل تصورات را «رویا‌های توخالی» خواند و نوشت: «شاید کسانی هستند که چنین خیالاتی را در سر می‌پرورانند، اما سیستم پذیرای چنین دلخوشی‌هایی نیست.»

انتهای پیام/

+

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btn