پرونده| چشم پنهانی که بازیکنان مصدوم را شناسایی می‌کند

جامعه ورزشی آفتاب نو:

پرونده| چشم پنهانی که بازیکنان مصدوم را شناسایی می‌کند

آفتاب نو/ امیرعباس واسعی؛ مودیبو مایگا با توصیه ایفمارک از حضور در تیم پرسپولیس منع شد و باشگاه پرسپولیس با احترام به‌نظر ایفمارک به‌دنبال جذب مهاجم دیگری است و از بین سه گزینه اوکراینی، برزیلی و آرژانتینی یک مهاجم جدید به‌خدمت خواهد گرفت. کالدرون، سرمربی تیم پرسپولیس باوجود علاقه‌ای که به بازی مودیبو داشت خیلی راحت با این موضوع کنار آمد و گفت در کار پزشک دخالت نمی‌کند همان‌طور که پزشک در کار او دخالت نمی‌کند. به یاد داریم در گذشته ایفمارک روی مصدومیت چند بازیکن صحه گذاشت، اما باز هم باشگاه با آن بازیکنان قرارداد بست. نمونه اش مجتبی جباری در استقلال. پزشک باشگاه استقلال فصل گذشته در جریان نقل و انتقالات خطاب به باشگاه توصیه کرد چند بازیکن را به‌خدمت نگیرند که یکی از این بازیکنان مرتضی آقاخان بود، اما باز هم باشگاه با مرتضی آقاخان قرارداد بست!
ایفمارک هیچ‌گاه باشگاهی را از عقد قرارداد با بازیکنی منع نمی‌کند و تنها در مورد بازیکنانی که قرار است در تیم عضویت داشته باشند نظریه پزشکی می‌دهد و در نهایت تصمیم‌گیری با باشگاه است. حالا مربی یک تیم کالدرون است که به‌نظر پزشک باشگاه و پزشک ایفمارک احترام می‌گذارد و مربی یک تیم هم شفر است که نسبت به توصیه‌های پزشکی بی‌تفاوت است و به‌همراه باشگاه چشم به روی همه مصدومیت‌ها می‌بندد و به همین دلیل بود که استقلال فصل گذشته یک تیم بازیکن مصدوم داشت و گویی با یک تیم برای حضور در کلینیک‌های پزشکی قرارداد بسته بود.
ایفمارک که با سرمایه ۵۰۰ هزار دلاری فیفا در کمپ تیم‌های ملی تأسیس شد این‌بار دست به یک حرکت جالب زد. این‌بار نه تنها بازیکنان بلکه همه آن‌هایی که قصد نشستن روی نیمکت را دارند می‌بایست در تست‌های پزشکی حاضر شوند و این تست‌ها را با قبولی پشت‌سر بگذارند. آنچه که مسلم است حضور روی نیمکت تیم‌ها استرس‌آور است و این برای مربی‌ای که دچار بیماری است خطرناک است و هدف ایفمارک برای گرفتن تست‌های پزشکی از کادر فنی و دیگر اعضای کادر این است که روی نیمکت اتفاق خطرناکی برای آن‌ها رخ ندهد.
هر چند که در باشگاه‌های حرفه‌ای تست پزشکی از بازیکنان هر ماه و شاید هر هفته برقرار باشد تا تغذیه بازیکنان از سوی باشگاه کنترل شود. همه این‌ها به این دلیل است که فوتبال صنعت و بازیکن سرمایه باشگاه است. طبیعی است باشگاه نسبت به سلامت و رعایت اصول حرفه‌ای حساس باشد چراکه بازیکن سرمایه باشگاه است و میلیون‌ها تومان یا دلار دستمزد می‌گیرد. همان‌طور که در زندگی من و شما نسبت به دارایی‌های خود حساس هستیم. شرایط به‌گونه‌ای شده که باشگاه‌ها حتی در ساعات استراحت هم مسیر رفت‌وآمد بازیکنان و حتی تغذیه آن‌ها را چک می‌کنند و همه این‌ها به این خاطر است که فوتبال در فضایی سلامت برگزار شود.
مودیبو آماده عقد قرارداد با تیم پرسپولیس بود و این نشان می‌دهد او به‌عنوان یک بازیکن خارجی قصد داشت حقیقت را انکار کند و احتمالاً با زور آمپول برای تیم بازی کند که خوشبختانه ایفمارک مانع شد. از حضور ایفمارک در فوتبال باید خوشحال بود و کار پزشکان ایفمارک را قدر دانست که موجب نفع باشگاه‌ها می‌شوند و باید حضور چنین مراکزی در فوتبال آنقدر زیاد شود که سلامت بازیکن به خطر نیفتد و از همه مهمتر باشگاه‌ها متضرر نشوند.

پرونده| چشم پنهانی که بازیکنان مصدوم را شناسایی می‌کند

پزشکان پاسخ می‌دهند 

آیا تاکنون باشگاه نظر شما و ایفمارک را رد کرده است؟

دکتر مهیار مرتضوی: به خاطر تأیید نکردن یک بازیکن، تیم را ترک کردم
 پزشک باشگاه سایپا در این خصوص گفت: سال‌ها پیش در یکی از تیم‌های بزرگ فعالیت می‌کردم و به خاطر اینکه حاضر نشدم زیر بار خواسته سرمربی وقت تیم بروم و پرونده یک بازیکن مصدوم را تأیید نکردم، مجبور به ترک باشگاه شدم و آن بازیکن خارجی هم جذب شد! اما در مجموع باید بگویم ما به باشگاه‌های خودمان تعهد داریم و هدف باشگاه‌ها هم از عقد قرارداد با ما این است که در چنین شرایطی کمک‌حال باشگاه باشیم و اجازه ندهیم به قول معروف سر تیم در جذب یک بازیکن مصدوم کلاه برود.
دکتر علی‌اکبر نقوی: بار‌ها دیده‌ام که بی‌توجهی شده است
 مسئول امور پزشکی باشگاه پیکان در این خصوص گفت: بله، من در گذشته بار‌ها دیده‌ام که بازیکنی مورد تأیید کمیته پزشکی یا ایفمارک قرار نگرفته، ولی سرمربی یا مدیر فلان باشگاه آن بازیکن را جذب کرده است. البته حرف من درباره باشگاه پیکان نیست و سال‌ها قبل در برخی تیم‌های لیگ برتری این اتفاقات را از نزدیک دیده‌ام. ما تست‌های مربوطه را انجام می‌دهیم و نظر خود را به باشگاه اعلام می‌کنیم، اما در نهایت این خود مدیران باشگاه‌ها یا سرمربی تیم‌ها هستند که نظر نهایی را درباره قرارداد‌ها می‌دهند.
دکتر علیرضا حقیقت: ما اعلام می‌کنیم، باشگاه و سرمربی تصمیم می‌گیرند
 رئیس کادر پزشکی باشگاه پرسپولیس در این خصوص گفت: ترجیحاً می‌خواهم روند کاری خودمان را بگویم که نمونه بارز آن درخصوص مایگا معلوم شد. ما از ۲ طریق یکی ایفمارک و دیگری آزمایشگاه خودمان شرایط جسمانی این بازیکن را بررسی کردیم و در هر دو جا با نمره منفی مواجه شدیم که حاکی از مصدومیت کهنه او بود. سیستم به این شکل است که نتایج بررسی‌ها به باشگاه اعلام شده و این مدیران باشگاه و کادر فنی هستند که تصمیمات نهایی را می‌گیرند و ما دخل و تصرفی در این خصوص نداریم و البته باشگاه همواره به پزشکان خودش اعتماد کامل داشته است.
دکتر توحید سیف‌برقی: نتایج تست‌های ما الزام‌آور نیست
 رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: بله، پیش آمده که بازیکنی پس از انجام تست‌های پزشکی مشخص شود مشکلاتی دارد و مثلاً رباط صلیبی‌اش از لحاظ عملکرد افت داشته باشد و یا هر مشکل دیگری که مربوط به سلامت او باشد، اما مثلاً یک سرمربی تشخیص دهد که از بازیکن فوق استفاده کند. حال شاید به خاطر علاقه‌ای که به او دارد و یا نوع استفاده‌ای که از این بازیکن می‌برد، اقدام به عقد قرارداد کند. شده از بازیکنی برای دقایقی استفاده کرده و حتی موفق هم بوده است و نتایج تست‌های پزشکی ما برای باشگاه‌ها الزام‌آور نیست.
دکتر مهدی صدیقی: به یاد ندارم چنین اتفاقی افتاده باشد
 پزشک باشگاه سپاهان در این خصوص به ما گفت: ما ابتدا بازیکن را مورد تست‌های پزشکی، MRI و… قرار می‌دهیم و سپس نتایج حاصله را با دقت بررسی می‌کنیم و اگر مشکل خاصی وجود داشته باشد، آن را به باشگاه اعلام می‌کنیم. خوشبختانه باشگاه سپاهان باشگاهی قانونمند و دقیق است و هرگز به یاد ندارم بازیکنی تست‌های پزشکی‌اش مردود شده باشد، ولی باشگاه اقدام به خرید او کند. مگر اینکه مشکل بازیکن قابل درمان باشد و این فرصت را داشته باشیم تا با حل مشکل از بازیکن فوق استفاده کنیم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = 8

عضو کانال ایتا شوید