کمیته انضباطی چطور کارت زرد و قرمز را می‌بخشد؟

جامعه ورزشی آفتاب نو:

در حالیکه باشگاه‌های لیگ برتری به دنبال بازگشت کارت زرد و قرمز هستند و تبرئه بازیکنان خود هستند، قانون کمیته انضباطی در این باره دستورالعمل متفاوتی دارد.

به گزارش ایلنا، بر اساس بند ۳ ماده ۱۵ آیین نامه انضباطی که به صلاحیت داور در اتخاذ تصمیمات انضباطی می پردازد کمیته انضباطی تنها در صورتی می تواند کارت زرد یا قرمز داور را برگرداند که داور در تشخیص بازیکنی که خطا کرده مرتکب اشتباه شده باشد.


به طور مثال بازیکن شماره ۳ مرتکب خطا شده باشد و داور به اشتباه به بازیکن شماره ۴ کارت داده باشد. دراین صورت باشگاهی که متضرر شده می تواند با نامه به کمیته انضباطی خواستار تصحیح تصمیم داور در صحنه مورد اشاره شود. بارها و بارها این اتفاق در فوتبال ایران رخ داده است.


اما تصمیمات فنی داور به هیچ وجه قابل بازگشت نیست. حتی اگر داور در تصمیم خود مرتکب اشتباه شده باشد. مثلا بازیکن خطایی نکرده باشد که مستحق دریافت کارت بوده باشد و داور به اشتباه به بازیکن کارت نشان دهد. در اینجا داور در نشان دادن کارت زرد یا قرمز به بازیکن مرتکب اشتباه تشخیص نشده است و به واقع در اتخاذ تصمیم فنی اشتباه کرده است. همانند پنالتی هایی که گرفته می شود. در برخی از صحنه ها به واقع خطایی رخ نداده است اما داور به اشتباه اعلام پنالتی می کند. حتی در صورت تایید اشتباه داور پنالتی تصحیح نمی شود.


photo_۲۰۱۹-۰۹-۱۹_۲۳-۲۰-۵۱

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *