به خاطر باندبازی فوتبال و هندبال را رها کردم!

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ فتح الله فتحی؛ دوم شهریور برای سینا کریمیان روز فراموش نشدنی است. جنگنده ایرانی که با شکست کاتوهیساک تفنگدار ژاپنی با کمربند قهرمانی سازمان k۱ می‌تواند نامش را در ویترین افتخارآفرینان ورزش حرفه‌ای ثبت کند، اتفاقی که شاید هیچ کدام از فایتر‌های ایرانی در سازمان‌های مختلف جهانی، نتوانسته‌اند رقم بزنند. حضور در مسابقات k۱ آرزوی هر فایتر ایرانی است، آرزویی که برای سینا کریمیان با کمربند قهرمانی این سازمان تبدیل به خاطره شده است. او دوم شهریور در استادیوم Edion Arena شهر اوزاکا به مصاف آیتاکاریو افسر سابق پلیس ژاپن می‌رود. مبارزه آن‌ها برای قهرمانی نیست و تنها حکم یک سوپرفایت است که در صورت شکست کریمیان در این نبرد، کمربند برای قهرمان ایرانی می‌ماند. او درگفت‌وگو با آفتاب نو از صفر تا صد ورودش به ورزش‌های رزمی و روند تمریناتش حرف زد‌:
* سینا کریمیان چطور سر از ورزش‌های رزمی درآورد؟
متولد سال ۱۳۶۶ هستم و مثل همه نوجوانان ورزش را با فوتبال و هندبال شروع کردم، اما به خاطر باندبازی در ورزش‌های گروهی آن زمان تصمیم گرفتم وارد ورزش‌های رزمی شوم. به خاطر علاقه زیادی که به ورزش‌های رزمی داشتم از ۱۳ سالگی فعالیت خود را با کونگ‌فو شروع کردم و پس از چند سال حضور فعال در این رشته، برای مدتی موی‌تای، ووشو و کیک‌بوکسینگ را تجربه کردم، اما سال ۸۴ با دعوت سازمان K۱ به عنوان اولین فایتر ایرانی به مسابقات دعوت شدم و خوشحالم که اولین فایتر تاریخ ورزش ایران هستم که موفق به کسب کمربند قهرمانی شدم.
* چند سال است کیک‌بوکسینگ کار می‌کنید و چه عناوینی به دست آورده‌اید؟
۱۰ سال برای تیم ملی کیک‌بوکسینگ در وزن ۹۰ – کیلوگرم مبارزه کرده‌ام، حاصل سال‌ها تلاش و فعالیت در ورزش ایران کسب ۵ مدال جهانی در کیک‌بوکسینگ ایران و یک مدال برنز جهانی در موی‌تای است. یک مرحله نیز در تورنمنت حرفه‌ای جام حیدر علی‌اف آذربایجان مبارزه کردم که در آن مسابقات نیز موفق شدم کمربند قهرمانی این سازمان را کسب کنم.
* وقتی وارد ورزش‌های رزمی شدی، خانواده مخالفتی نکردند؟
خیلی مخالفت می‌کردند، آن‌ها نگران سلامتی من بودند و اصرار داشتند تا درسم را ادامه بدهم، اما من به صورت پنهانی تمرین می‌کردم ولی الان یکی از مشوقان من به شمار می‌روند و حمایتم می‌کنند.

* درباره سازمان k۱ توضیح می‌دهید؟
سازمان k۱ بزرگترین سازمان برگزارکننده مسابقات کیک‌بوکسنگ در دنیاست. در گذشته تعداد بسیار کمی از ایرانیان به سازمان‌های زیر مجموعه K۱ دعوت شده بودند، اما در آن سازمان‌ها هم موفق به کسب پیروزی نشده‌اند. در واقع حضور و مبارزه در سازمان K۱ برای خیلی‌ها رؤیاست، اما برای من خاطره شده است.
* مسابقات K۱ در چند راند برگزار می‌شود؟
مسابقات K۱ در سه راند سه دقیقه‌ای و در استایل رول برگزار می‌شود.
* درباره روند آماده‌سازی خودت توضیح می‌دهی؟
روزی سه نوبت تمرین می‌کنم؛ یک نوبت تمرینات هوازی، یک نوبت بدنسازی و یک نوبت تمرینات اختصاصی بوکس و کیک‌بوکسینگ زیر نظر مربیان خارجی انجام می‌دهم. تقریباً نزدیک ۲۰ روز به مسابقه باقی مانده است و من برای مبارزه با حریف ژاپنی آماده می‌شوم. البته گاهی اوقات هم به کمپ تمرینی تایلند می‌روم و با حریفان خارجی تمرین می‌کنم.
* چه نتیجه‌ای سینا کریمیان را راضی می‌کند؟
مسلماً فقط قهرمانی و حفظ کمربند قهرمانی K۱، اما علاوه بر آن به نمایش گذاشتن مبارزات خوب و نشان دادن اقتدار فایتر‌های ایرانی برایم اهمیت زیادی دارد. حضور در مسابقات K۱ قطعاً آرزوی هر فایتری است و برای من هم همین‌طور. این اتفاق اهمیت خیلی بالایی دارد و من امیدوارم بتوانم با تمام توان در این مسابقه حاضر شوم و کمربند قهرمانی را حفظ کنم.

کریمیان‌: مبارزه در K۱ برای همه رؤیاست، برای من خاطره

* شناختی از آیتاکاریو حریف ژاپنی داری؟
از حریف ژاپنی شناخت زیادی ندارم فقط چند فیلم از مبارزات او را دیده‌ام و مبارزات او را آنالیز کرده‌ام. او در مبارزات خود روی بوکس تمرکز می‌کند و نقطه قوت او دست‌های سنگینی است که دارد. پیش از این در سازمان k۱ نیز مسابقه داده است. ضمن اینکه قهرمان سازمان بینگ‌بنگ ژاپن نیز به شمار می‌رود. چون این رقابت‌ها برای دفاع از کمربند قهرمانی نیست خیلی استرس ندارم، اما طرفدارانم دوست دارند در کمترین زمان آیتاکاریو را ناک‌اوت کنم. من هم تمام تلاشم را می‌کنم در کمترین زمان ممکن او را شکست دهم و هوادارانم را خوشحال کنم.
* با کدام مربیان تمرین می‌کنی و برای شکست حریف ژاپنی تا چه اندازه‌ای آماده هستی؟
با مربیان تایلندی، ژاپنی و کوبایی تمرین می‌کنم. مربیان تایلندی و ژاپنی مربیان رزمی من هستند. مربی کوبایی تمرینات بوکس و یک مربی بدنساز ژاپنی تمرینات من را زیر نظر دارند و طبق برنامه آن‌ها شرایط خوبی دارم.
* حریف تمرینی داری؟
با فایتر‌های ژاپنی رابطه خوبی دارم. دکئو ورسات کرک یک فایتر تایلندی است. او خیلی سال است در ژاپن زندگی می‌کند و به خاطر فایت‌های خوبی که انجام داده همه او را می‌شناسند. کیدو و کوجی از فایتر‌های معروف ژاپن هستند که آن‌ها هم جزو بهترین‌ها هستند و در طول چند ماه کنار هم تمرین کردیم.
* قرارداد مالی با سازمان k۱ راضی‌کننده است؟
شاید بعضی‌ها با بزرگ‌نمایی در مورد قرارداد‌های مالی خود اظهار نظر کنند، اما واقعیت اینکه در سازمان k۱ قرارداد‌ها شفاف است. برای مبارزه کردن در k۱ قرارداد و پولی که از این سازمان گرفتم خیلی بیشتر از مبلغ قراردادی است که یک بازیکن فوتبال لیگ برتری دریافت می‌کند.
* پس قرارداد‌های شما واقعاً میلیاردی است؟
قرارداد‌های ما حرفه‌ای است، ضمن اینکه من برای مبارزه با تفنگدار ژاپنی مبلغ جداگانه‌ای گرفتم. چون مبارزه برای دفاع از کمربند قهرمانی k۱ بود.
* نظرت درباره MMA چیست، احتمال دارد روزی وارد این مسابقات شوی؟
هر ورزشکاری یک سبک مبارزه را می‌پسندد و من هم کیک‌بوکسینگ را انتخاب کردم، به نظر من مبارزه واقعی، مبارزه ایستاده است. چون مبارزه‌ای که به زمین ختم می‌شود زیاد باب میل من نیست و فقط به k۱ فکر می‌کنم.
* برای رسیدن به کمربند قهرمانی چند مبارزه انجام دادید؟
در یک شب سه بازی مقابل دو حریف ژاپنی و یک مراکشی انجام دادم تا به کمربند قهرمانی دست پیدا کنم. با اینکه در بازی اول مصدوم شدم، اما در بازی دوم مبارزه بسیار سختی انجام دادم و متأسفانه شکستگی دست، آسیب‌دیدگی شدید گونه، آسیب‌دیدگی شدید پا تشدید شد و حتی پزشکان توصیه کردند که مبارزه نکنم، اما چون کمربند قهرمانی برایم مهم بود از پزشکان اجازه گرفتم وارد رینگ شوم.
* شما اولین ایرانی‌ای هستید که کمربند قهرمانی سازمان K۱ را در اختیار دارید، از این موفقیت چه احساسی دارید؟
به عنوان اولین ایرانی به این سازمان دعوت شدم و خوشحالم که اولین فایتر تاریخ ورزش ایران هستم که کمربند قهرمانی در این سازمان را کسب کردم.
* دوست داری با کدام فایتر مبارزه کنی؟
تمایل دارم با آرتم وَحیتوف فایتر نام‌آشنای روسی و نفر اول رنکینگ نیمه سنگین GLORY مبارزه کنم. به مسئولان سازمان K۱ پیشنهاد دادم در صورت امکان مقدمات مبارزه با این حریف روسی را فراهم کنند.
* ژاپنی‌ها لقب جنگنده به شما دادند، از این لقب چه احساسی داری؟
در فستیوالی که هر سال در ژاپن برگزار می‌شود بهترین بازیکن، فنی‌ترین بازیکن، جنگجوترین بازیکن و… معرفی می‌شوند که از بین همه کاندیدا‌ها بهترین‌ها انتخاب شدند و لقب جنگجوترین بازیکن به من رسید و من از اینکه ژاپنی‌ها این لقب را به من دادند خیلی خوشحالم؛ و صحبت پایانی.
از ایرانی‌های مقیم ژاپن که همیشه در مسابقات از من حمایت کردند تشکر می‌کنم و خوشحالم با حمایت آن‌ها پرچم کشورمان را به نمایش گذاشتم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = 8

عضو کانال ایتا شوید