تیم منتخب خوش مصاحبه‌های فوتبال ایران؛ ۲-۴-۴ با سرمربیگری سلطان علی پروین!

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ مهدی یکتا؛ برخی افراد استعداد عجیبی در مصاحبه کردن دارند. این در حالی است که برخی دیگر حتی در مکالمات روزمره با دوستان خود هم دچار مشکل هستند! برای ما خبرنگاران دسته اول اهمیت خاصی دارند. چهره‌هایی که خوش‌صحبت هستند یا اینکه حداقل تیتر‌های درشت و جذاب می‌دهند. در این دسته افرادی هم دیده می‌شوند که مصاحبه با آنان نیازی به ضبط صوت ندارد. جسور و بی‌پروا هستند و هرگز حرفی که با خبرنگاران یا رسانه‌ها زده باشند را تکذیب نمی‌کنند ولو آنکه به ضررشان تمام شود.
بازیکنان یا مربیانی را هم می‌شناسیم که با انبردست هم نمی‌توان از زیر زبان آنان حرف کشید! این دسته از فوتبالی‌ها پتانسیل آن را دارند که هر مصاحبه و سوژه‌ای را به بن‌بست بکشند، اما عکس آن هم صدق می‌کند. چهره‌های فوتبالی که با پاسخ‌های جالب، شجاعانه و بی‌پروای خود انگیزه مصاحبه را برای یک خبرنگار بالا برده و طرف را برای پرسش و مکالمه بیشتر تحریک می‌کنند. سوژه امروز ما نیز همین افراد هستند؛ فوتبالیست‌های خوش‌مصاحبه!
در همین راستا بد ندیدیم تیم خوش‌مصاحبه‌های فوتبال ایران را با سیستم ۲-۴-۴ انتخاب و گزارش آن را تقدیم حضورتان کنیم.
دروازه‌بان؛ زنده‌یاد ناصرحجازی
کجای جامعه ما پاک است که فوتبال ما پاک باشد!
همکارانم این جمله من را درک می‌کنند که «این روز‌ها به شدت جای ناصر حجازی خالیست…» مردی که در تمامی اتفاقات فوتبالی همواره حرف حق را می‌زد و صراحت لهجه اش زبانزد خاص و عام بود. حتم بدانید اگر مرحوم حجازی زنده بود برخی مدیران استقلال نمی‌توانستند بدون ترس از انتقادات احتمالی او، کار و رفتار کنند. از شادروان ناصر حجازی جملات ماندگار زیادی به یاد مانده است، اما شاید مشهورترین مصاحبه اش با عادل فردوسی‌پور بود. جایی که در برنامه ۹۰ و با صدایی آهسته به دلیل بیماری، گفت: «مدام می‌گوییم فوتبال ناپاک. من فقط می‌خواهم بپرسم دیگر جا‌های ما پاک است که توقع پاکی فوتبال را داشته باشیم؟ باید همه چیزمان به هم بیاید.»
این جمله رنگ رخسار فردوسی‌پور را تغییر داد و سبب شد تا او برای لحظاتی دستپاچه شود!
دفاع راست؛ محمد دادکان
اصولگرا و اصلاح‌طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند!
مدافع راست اسبق پرسپولیس و رئیس پیشین فدراسیون فوتبال همه خط قرمز‌ها را پشت‌سرگذاشته است! او از جمله اهالی صریح و رک فوتبال ایران است که حرف‌هایش را بی‌رودربایستی می‌زند و با کسی تعارف ندارد. دکترمحمد دادکان کلی مصاحبه علیه محمد علی‌آبادی، رئیس اسبق سازمان تربیت‌بدنی انجام داده که اغلب هم به حق بوده است. این استاد دانشگاه فقط در زمینه فوتبال و ورزش مصاحبه نمی‌کند و در مقوله سیاست هم زبان تندی دارد. دکتردادکان چندی پیش اظهار نظرات جنجالی در برنامه فرمول یک داشت و رو به علی ضیا گفت: «اصولگرا و اصلاح‌طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند!»
دفاع چپ؛ رضا شاهرودی
بله، با علی دایی دعوا کردم!
تیم ملی برای اردوی آماده‌سازی جام جهانی ۱۹۹۸ به ایتالیا رفته بود. آفتاب نو «دعوای رضا شاهرودی و علی دایی» را تیتر کرد. همه اعضا و ارکان تیم ملی در آن زمان درصدد تکذیب خبر روزنامه ما برآمدند. چند ملی‌پوش و مربیان تیم ملی خبر درست ما را تکذیب کردند در حالی که خود رضا شاهرودی گفت: «بله با علی دایی دعوا کردم. تقصر خودش بود. توپ لو می‌داد و…»
رضا شاهرودی یا همان رضا مالدینی خودمان نیز یکی از افراد خوش‌مصاحبه فوتبال ماست که البته آقارضا الان کمی آرام‌تر شده است. او امروز با لحن نرم‌تری درباره آن روز‌ها حرف می‌زند: «آن موقع هم من جوان بودم و هم دایی. تمام شد و رفت. او یک اسطوره است برای مملکت. الان با هم تماسی نداریم ولی به هم احترام می‌گذاریم. می‌دانم که دایی من را دوست دارد.»
دفاع میانی؛ بهروز رهبری‌فرد
آقای پروین چرا هرجا پول هست، شما هم هستی؟!
اگر بخواهیم کاپ قهرمانی خوش‌مصاحبه‌ترین فوتبالیست سه دهه اخیر فوتبال ایران را به یک نفر بدهیم، آن فرد بهروز رهبری‌فرد بچه محل خودم است! آقابهروز از جوانی تا امروز خوش‌صحبت بوده و هست. البته گاهی هم شب‌ها مصاحبه می‌کرد و صبح پشیمان می‌شد، اما هرگز اهل تکذیب نبود! آخرین جنجال آقابهروز هم علیه علی پروین و شرکت پیشکسوتان بود که گفت: «بابا آقای پروین چرا هرجا پول هست، تو هم هستی؟ خب آن از زمان جوانی که آقای علی پروین، نگذاشتی چیزی گیرمان بیاید و نتیجه اش هم این است که الان نه خانه دارم و نه ماشین و نه هیچی؛ الان هم در تیم پیشکسوتان پرسپولیس یک نفر دیگر تیم را تأسیس کرده و یک نفر دیگر اسپانسر شده و پول آورده و باز هم علی پروین می‌گوید چقدر پول بدهیم. بابا آقای پروین چرا هر جا پول هست، تو هم هستی؟! پس تو کی قرار است حق ما را بدهی.»
دفاع میانی؛ مهدی هاشمی‌نسب
مربی پرسپولیس چاقو کشید، گفتم با همین چاقو گوش‌هایت را می‌گذارم کف دستت!
«از اوایل سال ۷۸ می‌شنیدم که دو، سه نفر نمی‌خواهند من در پرسپولیس بمانم ولی جدی نمی‌گرفتم تا اینکه در عربستان یقین پیدا کردم شایعات درست است. بهمن سال ۷۸ در جام باشگاه‌های آسیا با پلیس عراق، ارتیش قزاقستان و الهلال عربستان همگروه بودیم و جای من اغلب اوقات روی نیمکت بود! قبل از بازی با ارتیش در رستوران نشسته بودیم که یکی از مربیان وقت پرسپولیس مرا به داخل رستوران صدا زد. رفتم ببینم چه می‌گوید. دیدم یک چاقوی بزرگ دستش گرفته و با بهانه‌گیری بابت خنده‌های من تهدید می‌کند! خنده‌ام گرفت و به او گفتم حتی خواجه حافظ شیرازی می‌داند تو غلام حلقه‌به‌گوش چه کسی هستی. اگر با اختیار خودت نه فرمان اربابت چاقو می‌کشیدی، با همین چاقو گوش‌هایت را می‌گذاشتم کف دستت! بچه‌ها رسیدند و احمدرضا عابدزاده ما را جدا کرد.»
این حرف‌های مهدی هاشمی‌نسب است. مردی که پیه شکایت همبازی اش را به جان خرید، اما مصاحبه خودش با آفتاب نو را تکذیب نکرد. پسر بامعرفت فوتبال ایران در مصاحبه کردن نه حرف دارد و نه حریف!
هافبک دفاعی؛ محمد مایلی‌کهن
آن‌هایی که حرف از مهندسی مسابقات فوتبال می‌زنند خودشان دکترای این کار را دارند!‌
می‌شد حاجی‌مایلی را سرمربی تیم خوش‌مصاحبه‌ها هم گذاشت، اما سن او کمتر از علی پروین است و از طرفی هافبک دفاعی تیتر دهنده به مطبوعات و رسانه‌ها پیدا نکردیم! سرمربی سابق تیم ملی هم کم مصاحبه پرسروصدا نداشته است. بازی سپاهان برابر پرسپولیس در نیمه‌نهایی جام‌حذفی را که به خاطر دارید؟ پرسپولیس در این دیدار خارج از خانه عملکرد خوبی از خود نشان داد و در نهایت هم توانست با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند و به فینال جام‌حذفی راه پیدا کند.
امیر قلعه‌نویی سرمربی سپاهان باز هم در نشست خبری بعد از بازی و وقتی که تیمش تن به شکست داد از دست‌های پشت پرده سخن به میان آورد و تأکید کرد که موفقیت‌های پرسپولیس مهندسی شده است. مایلی‌کهن سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران که از منتقدان اصلی قلعه‌نویی است، این‌گونه به سخنان او واکنش نشان داد: «کسانی از مهندسی مسابقات حرف می‌زنند که خودشان دکترای این کار را دارند!»
هافبک تهاجمی؛ مجتبی جباری
پرویز مظلومی بازیکن عراقی را برای ما شاخ می‌کند!
۸ شاکی لقبی بود که همکار خوب‌مان مهدی همدانی روی مجتبی جباری گذاشت. هافبک بازیساز و طراحی که این روز‌ها در برنامه تلویزیونی «ستاره‌ساز» فعالیت می‌کند. جباری حرف نمی‌زد، نمی‌زد، اما وقتی هم حرف می‌زد، زمین و زمان را به هم می‌دوخت. او هم زبان سرخی دارد. روزی در مصاحبه‌ای علیه پرویز مظلومی گفت: «سرمربی تیم ما در تمرین روی نیمکت می‌نشیند و یک قدم هم داخل زمین نمی‌گذارد. نتیجه این مربی نداشتن این است که بازیکن عراقی (کرار) برای ما شاخ می‌شود. اگر من حرفی نمی‌زنم دلیل به نفهمی نیست. همیشه با این شرایط مواجه بودم و هیچ‌کس نیست که وضعیت را درست کند. به خاطر نتیجه گرفتن تیم و اینکه ما بازیکنان با هم هستیم، سکوت کردم، اما وقت و عمر ما در استقلال تلف می‌شود. برای یک برد باید کلی نخوابیم و استرس بکشیم، اما هیچ‌کس به فکر نیست. بازیکن عراقی (کرار) به من می‌گوید بگذار ضربه را من بزنم در حالی که آن منطقه‌ای نبود که کرار بخواهد ضربه بزند، اما به من می‌گوید یادتان نیست که پارسال از همین جا به تیم استقلال گل زدم!»
هافبک راست؛ وریا غفوری
هیچ تفنگی صدایش از صدای گرسنه بلندتر نبوده است
وریا غفوری از جمله بازیکنانی است که بیشتر از فوتبال در مسائل اجتماعی و سیاسی جنجال به پا کرده است. او با انتشار پیام‌هایی معنادار که بیش‌تر جنبه اجتماعی و سیاسی دارد، از سوی مسئولان تحت فشار قرار گرفته و حتی برای ارائۀ توضیحات به فدراسیون فوتبال و کمیته اخلاق فراخوانده شده است. او سابقه پست گذاشتن علیه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و حمایت از کولبران کردستانی را دارد کما اینکه در صفحه شخصی اش نوشته است: «در تاریخ هیچ تفنگی صدایش از صدای گرسنه بلندتر نبوده است.» وریا غفوری هم یکی از بازیکنان محبوب فوتبال ایران است که بی‌پروا حرف‌هایش را می‌زند.
هافبک چپ؛ علی کریمی
آقای کی‌روش! جرأت داشته باش به جای مار و گرگ و عقرب، اسم بیاور
«از قول من بنویسید آقای کی‌روش، شهامت و جرأت داشته باش. به جای مار و گرگ و عقرب و رتیل و… اسم منتقدان خودت را بیاور و بعد نظر بده! ضمن آنکه یک حرف دیگر هم برای او دارم. شنیدم گفته اگر با عقاب‌ها نشست و برخاست کنید، پرواز را یاد خواهید گرفت. می‌خواهم بگویم آقای عزیز، بلندپروازی هم خیلی خوب نیست، سر آدم گیج می‌رود و با سر زمین می‌خورد.»
این حرف‌های مردی است که در گفتگو با نگارنده بر زبان جاری کرد. به جرأت می‌گویم بهترین و خاطره‌انگیزترین مصاحبه‌هایم با او بوده است. نابغه‌ای که مصاحبه کردن با او نیازی به ضبط صوت ندارد. علی کریمی یا حرف نمی‌زند یا اگر هم حرفی بزند هرگز و هیچ وقت حرفش را پس نگرفته و نمی‌گیرد. آقای دریبل آسیا در مصاحبه کردن هم نمونه است.
مهاجم؛ حسن روشن
فرزامی به دنبال ۱۰۰ متر زمین است!
حسن روشن به قول ما مطبوعاتی‌ها نیازی به شانتاژ کردن ندارد. همین که با او سلام و علیک کنید، شروع به مصاحبه می‌کند، بی‌تعارف انتقاد می‌کند و تیتر‌های اساسی می‌دهد. وقتی پای استقلال وسط باشد، او به صغیر و کبیر و حتی همبازیان خودش هم رحم نمی‌کند. روشن روزی علیه حسین فرزامی هم‌تیمی قدیمی خودش و عضو سابق هیئت مدیره باشگاه استقلال مصاحبه کرد و گفت: «حسین فرزامی فکر می‌کند به عنوان پیشکسوت به باشگاه رفته است؟ او میلیاردر است. به جای اینکه بگوید به درد کارگر جماعت برسید، به خاطر ۱۰۰ متر زمینی که قرار بود ۲۰ سال پیش بدهند، خودش را در باشگاه جا انداخت و از این مدیر‌عامل به مدیر‌عامل بعدی شکایت می‌کند. او به من زنگ زده و می‌گوید به خاطر اینکه شما را دوست داریم، به گودرز حبیبی گفتیم و زرینچه هم می‌آید تا به آکادمی برویم و در مورد این حرف‌هایی که زده‌ایم تحقیق کنیم. به فرزامی گفتم ۶ کیلو پرونده دست من است، کسی نمی‌آید بگوید این‌ها چیست؟ تازه می‌خواهید بروید تحقیق کنید؟ سپس تلفن را روی او قطع کردم!»
مهاجم؛ خداداد عزیزی
بلاژویچ سیاهباز است!
یکی از خوشبختی‌های شغل روزمره روزنامه‌نگاری ورزشی مصاحبه با خداداد عزیزی است. غزال تیزپای فوتبال ایران و یکی از تکنیکی‌ترین بازیکنان تاریخ آسیا این پتانسیل را دارد که در یک مصاحبه ۵ دقیقه‌ای ۵۰ تا تیتر جنجالی و داغ به مصاحبه‌کننده بدهد. فوتبال‌دوستان هنوز هم به خاطر دارند وقتی او میروسلاو بلاژویچ را سیاهباز خواند و گفت: «من وقتی از دستش دلخور شدم که برداشت پیراهن شماره ۱۱ را به عمد به بازیکن دیگری داد، اما او عمداً این کار را کرد. بعد‌ها فهمیدم که از قبل آمدن به ایران درباره من برایش ذهنیت ساخته بودند. او همان نشست اولی که به دیدار صفایی فراهانی رفته بود به او گفته بود شنیدم بازیکن شماره ۱۱ تان خیلی شاخ است و شربازی درمی‌آورد. آمده‌ام اینجا که شاخش را بشکنم و حالش را بگیرم. من را همه می‌شناسند. من مشکلی با او نداشتم، اما خلاصه اینکه خداداد آدم رکی است و فیلم بازی نمی‌کند. برای همین هم زیر بار حرف زور نمی‌روم. بعضی کار‌ها و حرف‌هایی که بلاژ می‌زند را نمی‌پسندم و به نظرم او سیاه بازی درمی‌آورد.»
سرمربی؛ علی پروین
به حاج‌آقا سلام برسانید و بگویید پروین تیم محلش را ترک نمی‌کند!
«وقتی برای بازی مقابل الاتحاد به این کشور رفته بودیم، عرب‌ها سراغ من آمدند و یک پیشنهاد ۵۰ میلیونی به من دادند. من هم این موضوع را به محض برگشتن با آقای غفوری‌فرد که رئیس سازمان تربیت‌بدنی بود، مطرح کردم. ایشان یک روز من را خواست و گفت آقای هاشمی که رئیس‌جمهور بودند، تماس گرفتند و گفتند علی پروین هرچه دلش می‌خواهد، بگیرد و بماند. من هم جواب دادم به حاج‌آقا سلام برسانید و بگویید پروین تیم محلش را ترک نمی‌کند و برود.»
این هم یک مدل از هزاران مصاحبه علی پروین بود که در بالا خواندید. مشتی، باحال، خوش‌صحبت، سفره‌دار و مهربان و… خلاصه آنکه هرچه همه خوبان دارند، علی پروین یکجا دارد. بچه‌محل قدیمی نگارنده. این هم بی‌بروبرگرد یکی از جذابیت‌های فوتبال ایران و شغل خبرنگاری ورزشی است. همین الان اگر بخواهم، می‌توانم ۱۰۰ خاطره جالب و شنیدنی از علی پروین بنویسم که هنوز هم برای خودم تازگی دارد. پروین در گذشته وقتی کاغذ و قلم می‌دید، حرف نمی‌زد و به همین خاطر مجبور بودیم قلم و کاغذ را در حضور سلطان مخفی کرده و حرف‌هایش را حفظ کنیم که بعداً بنویسیم! به مرور، اما علی‌آقا با قلم و کاغذ و حتی دوربین‌های تلویزیونی هم کنار آمد و… البته علی‌آقا سابقه مصاحبه‌های جنجالی هم دارد. از ماجرای خبرنگاران هزار تومانی (!) بگیرید تا مصاحبه علیه علی دایی و روپایی زدن آقای گل جهان و…، اما مدت هاست سلطان هم آرام گرفته است. او جواب هیچ‌کس را نمی‌دهد و برای هیچ مصاحبه جنجالی پیش‌قدم نمی‌شود. برای سلطان فوتبال ایران آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 5 = 14

عضو کانال ایتا شوید