پرونده| خوشحالی کالدرون؛ پرسپولیس باخت، اما امتیاز نداد

جامعه ورزشی آفتاب نو:

پرونده| خوشحالی کالدرون؛ پرسپولیس باخت، اما امتیاز ندادآفتاب نو/ امیرعباس واسعی؛ در فوتبال ایران نتیجه در بازی‌های تدارکاتی با اشاره به این مسئله که نتیجه در بازی‌های تدارکاتی مهم نیست توجیه می‌شود، اما واقعیت این است نتایجی که در بازی‌های دوستانه رقم می‌خورد، می‌تواند بیانگر واقعیت‌های فعلی تیم باشد.
خوبی بازی‌های تدارکاتی این است که به کادر فنی فرصت آزمون و خطا را می‌دهد. این برای مربی‌ای، چون کالدرون که به تازگی در رأس کادر فنی تیم قرار گرفته، یک موهبت است چراکه باعث شناخت بیشتر او از تیم خواهد شد. قطعاً با نتایجی که در بازی‌های دوستانه تیم پرسپولیس رقم خورد، کالدرون متوجه شد با این شیوه و این سبک قهرمان نخواهد شد. چه خوب که این تجربه در بازی‌های دوستانه به دست آمد. کسب این تجربه در بازی‌های رسمی قطعاً با از دست دادن امتیاز همراه بود. تجربه بی‌رحم‌ترین آموزگار دنیاست چراکه اول مزد می‌گیرد و بعد درس می‌دهد.
با اینکه پرسپولیس با بازگشت بازیکنانی، چون وحید امیری و فرشاد احمدزاده قوی‌تر از فصل گذشته شده، اما کار سخت‌تری پیش‌رو خواهد داشت به این خاطر که بعد از سه بار قهرمانی اشباع و حفظ انگیزه در این تیم کار دشواری است. به نظر می‌رسد نتایج بدی که در بازی‌های دوستانه این تیم رقم خورده، به خاطر مسائل روحی و روانی و انگیزشی است. این دیگر هنر کالدرون است که شاگردانش را باانگیزه نگه دارد و دوباره آن‌ها را برای کسب عنوان قهرمانی در لیگ برتر ترغیب کند. این درست که پرسپولیس سه فصل اخیر قهرمان لیگ برتر شده و در جام حذفی هم سکوی نخست را تجربه کرده است، اما تیم قهرمانی در آسیا را در کلکسیون افتخارات خود کم دارد و این بهترین بهانه است که سرخپوشان در ادامه هم بازی‌ها را با انگیزه دنبال کنند.
برانکو از پرسپولیس رفته و اکنون کالدرون سرمربی تیم است. همه بازیکنان تیم باید با انگیزه و با همه توان برای کالدرون بازی کنند. امروز مربی تیم، اوست نه برانکو. همه بازیکنان باید حال و هوای گذشته را فراموش کنند و برای موفقیت از نو تلاش کنند. برانکو اکنون مربی تیم الاتحاد است و فکر کردن به او و انتظار داشتن که کالدرون همانند او فکر کند، خیانت در حق خویش و تیم است.
پرسپولیس باید در بازی‌های تدارکاتی بهتر از این‌ها نتیجه می‌گرفت چراکه پرسپولیس است. تیمی متشکل از بازیکنان اسمی و ملی‌پوش و از همه مهمتر باکیفیت. جای خوشحالی است باخت‌هایی که رقم خورد تنها واقعیت‌هایی را به کادر فنی تیم فهماند و موجب کسر امتیاز از تیم نشد. پرسپولیس برای تکرار قهرمانی تکرار می‌کنیم باید از نو تلاش کند و از همه مهمتر موفقیت در گذشته تضمینی برای موفقیت در آینده نیست.
در نتایجی که در بازی‌های دوستانه رقم خورد، کالدرون به همان اندازه نقش دارد که بازیکنان نقش داشتند. همان‌طور که اگر تیم در فصل جدید موفق شود، کالدرون هم به همان اندازه‌ای نقش خواهد داشت که بازیکنان نقش خواهند داشت. کالدرون و بازیکنان تیم همه در یک کشتی نشسته‌اند. باخت برابر سایپا و فولاد و تساوی برابر؟ در شأن تیم پرسپولیس نیست. هر چند پرسپولیس در بازی‌های دوستانه پیکان و نفت مسجدسلیمان را شکست داد که البته نتیجه خارق العاده‌ای نبود.

کارشناسان و پیشکسوتان پرسپولیس پاسخ می‌دهند
آیا نتایج پرسپولیس در بازی‌های دوستانه نگران‌کننده نیست؟

بهروز سلطانی: کالدرون باید با ضعف‌ها بیشتر آشنا شود
 سنگربان پرسپولیس و تیم ملی در دهه ۶۰، به ما گفت: من فکر نمی‌کنم باخت در بازی‌های دوستانه برای پرسپولیس نگران‌کننده باشد. به هر حال کالدرون باید هم با نقاط ضعف و قوت این تیم بیشتر آشنا شود و اگر مشکل در خطوط سه‌گانه وجود دارد، برطرف سازد و اتفاقاً شناخت بیشتر کالدرون از پرسپولیس می‌تواند بیشتر به سرخپوشان کمک کند تا در لیگ برتر با اقتدار بازی‌های خودشان را انجام دهند. کار پرسپولیس در لیگ نوزدهم خیلی سخت است. آن‌ها ۳ قهرمانی پی‌درپی داشته‌اند و حالا باید برای چهارمین سال مدافع عنوان قهرمانی باشند.
ناصر ابراهیمی: به هر حال هواداران هم انتظاراتی دارند
 مربی اسبق پرسپولیس در این خصوص به آفتاب نو گفت: این درست که نتایج بازی‌های تدارکاتی و دوستانه نباید زیاد مهم باشد، ولی به هر حال هواداران انتظاراتی دارند و نمی‌خواهند پرسپولیس چندین باخت در بازی‌های دوستانه در کارنامه‌اش ثبت کند. زمانی که ما در پرسپولیس بودیم، علی پروین حتی دوست نداشت ما در بازی‌های تدارکاتی بازنده باشیم و فقط و فقط برای بردن به زمین می‌رفتیم. اگرچه شاید، چون کالدرون تازه به ایران آمده زمان بیشتری لازم داشته باشد تا تیمش را به هماهنگی برساند.
پایان رأفت: اهداف فنی مهم است نه نتیجه بازی‌ها
مهاجم اسبق پرسپولیس در این خصوص به ما گفت: برای پرسپولیس لیگ نوزدهم بسیار سخت خواهد بود و به نظر می‌رسد کوچکترین بی‌احتیاطی در بازی‌ها باعث شود تا روند رو به رشدی که دارند، دچار تزلزل شود. اگرچه نتایج ضعیفی که ما در بازی‌های تدارکاتی گرفته‌ایم زیاد مهم نیست. هواداران باید صبور باشند و از پرسپولیس حمایت کنند. کالدرون هرچه بیشتر تیمش را بشناسد، بهتر می‌تواند در بازی‌های لیگ نتیجه بگیرد. هیچ‌کس به نتایج بازی‌های دوستانه اهمیت نمی‌دهد. برای یک مربی مهم رسیدن به اهداف فنی است.
محمد پنجعلی: هواداران نگران این نتایج نباشند
 کاپیتان پیشین پرسپولیس در این خصوص گفت: گابریل کالدرون به تازگی هدایت تیم را برعهده گرفته و زمان می‌برد که بتواند هم با شرایط بهتر آشنا شود و هم تیمش را هماهنگ کند. هدف از انجام بازی‌های تدارکاتی هم همین است و برای هیچ مربی‌ای نتایج بازی‌های تدارکاتی مهم نیست بلکه آن‌ها دنبال نقاط ضعف و قوت تیم‌شان هستند تا تیمی قوی را راهی مسابقات کنند. از نظر من هم نتایج پرسپولیس در بازی‌های دوستانه نگران‌کننده نیست و هواداران شک نکنند پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی با قدرت در لیگ حاضر خواهد شد.
علی انصاریان: باید به کالدرون فرصت کافی داد
مدافع اسبق پرسپولیس در این خصوص به ما گفت: باید به کالدرون فرصت کافی بدهیم تا از تیم شناخت بیشتری پیدا کند. از نظر من باخت در بازی‌های تدارکاتی زیاد اهمیت ندارد؛ چیزی که مهم است تفکرات کادر فنی است و کالدرون با ضعف‌های تیم بهتر آشنا خواهد شد. به هر حال پرسپولیس در ترکیب خود تغییراتی داشته و با رفتن برانکو تغییر ساختار فنی هم داده است. حال باید صبور باشیم و این فرصت را به کادر فنی بدهیم تا با شناخت بهتر از پرسپولیس تیمی پرقدرت را برای تکرار قهرمانی راهی لیگ کند.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = 13

عضو کانال ایتا شوید