پرونده| سرگردان میان شوخی و اهانت!

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ امیرعباس واسعی؛ شوخی عجیب حسین کلهر، مجری برنامه سلام صبح بخیر با لوگوی باشگاه استقلال برای این مجری حاشیه‌ساز شد! و البته این طبیعی بود چراکه مجری آنچه در برنامه گفته بود از مرز شوخی عبور کرده و به نوعی تبدیل به توهین شده بود. انسان جایزالخطاست و بی‌شک کلهر اگر می‌دانست حرف‌هایش در برنامه اینچنین حاشیه‌ساز می‌شود و تبعات منفی به دنبال خواهد داشت، دست به این کار نمی‌زد. هر چند او به سرعت با بارگذاری ویدئویی در صفحه شخصی اش به طور رسمی از باشگاه استقلال و طرفدارانش عذرخواهی کرد. 

کری‌خوانی مجری‌ها در شبکه‌های تلویزیونی از گذشته وجود داشته، اما اخیراً حاشیه‌ساز شده است به این دلیل که از شوخی عبور کرده و تبدیل به توهین شده است. چند وقت پیش بود که ویدئوی منتشره از سوی علی ضیا حاشیه‌ساز شده بود، چون در آن به پرویز مظلومی، سرمربی وقت استقلال توهین کرده بود. یک بار هم به یاد داریم پیمان طالبی الفاظی به کار برد که حمله به شخصیت علی کریمی بود، اما این رفتار‌ها هر‌گاه در دایره شوخی قرار داشت، نه تنها خاطر تماشاگران استقلال و پرسپولیس را مکدر نمی‌کرد بلکه باعث جذابیت‌هایی نیز می‌شد، به خصوص کل‌کل‌های کاظم احمدزاده و محمود شهریاری که اولی استقلالی بود و دومی پرسپولیسی. البته می‌گفتند کاظم احمد زاده اصلاً فوتبالی نبود، اما چون محمود شهریاری صحبت از فوتبال می‌کرد و پرسپولیس، او هم طرف استقلال را می‌گرفت. کری‌خوانی محیا اسناوندی و محمود قدیریان هم در برنامه صبحگاهی شبکه دوم جذابیت‌های خاص خود را داشت.

هیچ‌کس مخالف کری‌خوانی نیست. چه روی سکو‌ها و چه در آنتن زنده. کسی مشکلی با این ندارد که تماشاگران استقلال روی سکو‌ها بگویند پرسپولیس، استقلال سرورته و یا تماشاگران پرسپولیس بگویند استقلال، پرسپولیس سرورته. کری که تماشاگران دو تیم برای هم می‌خوانند نمک فوتبال است. این حتی در اروپا هم وجود دارد. به یاد داریم چند وقت در حاشیه برگزاری یورو، سیاستمداران در حاشیه اجلاس در مورد فوتبال با هم صحبت می‌کردند و حتی کری می‌خواندند. به واقع مجریان که به جای خود، کری‌خوانی بین سیاستمداران هم وجود دارد.

هیجان برای فوتبال لازم است و کری‌خوانی تا زمانی که در مرز هیجان باشد، توهین تلقی نمی‌شود و شوخی زمانی در فوتبال دردسرساز می‌شود که از خط قرمز عبور کند. و، اما مجری یک برنامه تلویزیونی باید از همه بیشتر مراقب رفتار‌های خود باشد. توهین یک تماشاگر در کوچه و خیابان را شاید چند نفر ببینند، اما وقتی مجری برنامه در آنتن زده دست به رفتار توهین‌آمیز می‌زند، بازتاب گسترده و ملی خواهد داشت و شاید گاهی تبعات آن جبران‌ناپذیر باشد. هر چند بعد از عذرخواهی کلهر، باید نگاه صادقانه به عذرخواهی او داشت و این عذرخواهی را پذیرفت، اما این اتفاق می‌تواند درس خوبی برای دیگر مجریان برنامه‌های تلویزیونی باشد. شوخی و کری همان‌طور که همه به خوبی می‌دانیم هیجان ایجاد می‌کند و هیجان برای فوتبال لازم است و اگر نباشد فوتبال سرد خواهد شد. تنها باید مراقب باشیم شوخی‌هایی کنیم که ایجاد هیجان کند. شوخی‌ای که موجب ناراحتی شود، حتماً توهین است.


مجریان و کارشناسان پاسخ می‌دهند

آیا کری‌خوانی قرمز و آبی روی آنتن زنده برای مخاطب جذاب است؟
محمود شهریاری: کری‌خواندن با توهین کردن فرق دارد
مجری پیشین تلویزیون که تخصص زیادی در کار اجرا دارد، در این خصوص گفت: اتفافاً این کری‌خوانی‌ها و شوخی‌ها نمک برنامه است، ولی به شرطی که این شوخی‌ها تبدیل به توهین و اهانت به تیم یا هواداران خاصی نشود. باید حرمت‌ها را حفظ کرد و کری‌خواندن‌ها براساس ادب و طنز باشد نه اینکه بخواهیم تیمی را تخریب کنیم. به‌نظر من با حفظ حرمت‌ها می‌شود برنامه را جذاب‌تر کرد که برای مخاطبان جالب توجه هم باشد و اصول و قواعد خاص خودش را هم دارد که باید رعایت شود.
مرتضی فنونی‌زاده: ما هم کری می‌خوانیم، اما بی‌احترامی نمی‌کنیم
مدافع اسبق پرسپولیس در این خصوص گفت: اتفاقاً کری خواندن سرخابی‌ها جذابیت‌های خاص خودش را دارد. قطعاً یک مجری تلویزیونی هم می‌تواند یا پرسپولیسی باشد یا استقلالی و با حفظ احترام یکدیگر می‌شود کری خواند و طنزپراکنی کرد، اما خود ما که سال‌ها در پرسپولیس بودیم هرگز به استقلالی‌ها بی‌احترامی و توهین نکرده‌ایم. بله کری می‌خوانیم و نتایج و… را به شوخی می‌گیریم، اما حفظ حرمت‌ها از همه‌چیز واجب‌تر است. قطعاً کری‌خوانی مجریان هم جالب است، ولی نباید از تریبون تلویزیون برای تخریب تیم‌ها استفاده کرد.
مهدی فنونی‌زاده: از یک مجری توقع تخریب استقلال را نداشتیم
هافبک اسبق استقلال در این خصوص به ما گفت: من بار‌ها دیده‌ام برخی مجریان با هم در تلویزیون شوخی می‌کنند و به قول خودمان کری می‌خوانند، اما قرار نیست به تیم مقابل و هوادارانش توهین کنیم و حرف‌های ناراحت‌کننده بزنیم. من واقعاً وقتی شنیدم آن مجری چه حرف‌هایی درباره استقلال زده شوکه شدم. من واقعاً متأسفم که تریبون صداوسیما دست چنین آدمی است. بله کری خواندن و شوخی‌های حاکم نمک برنامه است، ولی شخصیت حقیقی و حقوقی یک باشگاه مردمی را زیرسؤال بردن کاری زشت و ناپسند است.
سیدکاظم احمدزاده: هدف باید شاد کردن دل مردم باشد
مجری نام‌آشنای تلویزیون، در این خصوص به ما گفت: من زیاد فوتبالی نیستم، اما به هر حال معتقدم هدف از کری‌خواندن قرمز و آبی باید شاد کردن دل مردم و خوشحال کردن و خنداندن مردم باشد، ولی اگر از دایره ادب خارج شویم و با شوخی‌های خود بخواهیم دل دوستداران تیم‌ها و بخش زیادی از مخاطبان را ناراحت کنیم کار نادرستی است. همان‌طور که گفتم کری‌خواندن خوب است به شرطی که احترام به رقیب و ادب فراموش نشود.
شهاب قاسمی: ما حق نداریم دل هواداری را بشکنیم
مجری رادیو ورزش و شبکه ورزش در این خصوص به آفتاب نو گفت: متأسفانه در کشور ما تماشاگران و هواداران برنمی‌تابند که مجریان یا گزارشگران صداوسیما بخواهند بر سر قرمز و آبی یا هر رنگ دیگری کری بخوانند. ما هم اجازه نداریم حرفی بزنیم که با احساسات هواداران بازی شود یا هواداری دلشکسته گردد. نگاه مجریان صداوسیما که تخصصی به ورزش می‌پردازند نگاه هواداری نیست و ما هرگز نباید وارد این مقوله شویم و باید به تمامی هواداران و رنگ‌ها احترام بگذاریم و بحث‌ها و کری‌خوانی‌های فوتبالی انجام ندهیم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + 9 =

عضو کانال ایتا شوید