امیدوارم کار به‌جایی نرسد که یقه بازیکنم را بگیرم

جامعه ورزشی آفتاب نو:

کوکه: امیدوارم کار به‌جایی نرسد که یقه بازیکنم را بگیرمبه گزارش آفتاب نو، اتلتیکومادرید در شرایطی اردوی پیش فصلش را سپری می‌کند که این روز‌ها کاپیتان جدیدی به‌نام کوکه دارد؛ بازیکن ۲۷ ساله و البته قدیمی اتلتیکو بعد از جدایی چند بازیکن باسابقه حالا بازوبند این باشگاه مادریدی را به بازو می‌بندد و به‌نظر می‌رسد به یکی دیگر از آرزو‌هایی که داشت رسیده است: «برای من افتخاری ویژه است. من از زمانی‌که ۶ سالم بود در اتلتیکو حضور داشته‌ام و حالا قریب به ۱۰ سال است که برای تیم اصلی بازی می‌کنم. در خانه خودم بازی می‌کنم و در این مدت از کاپیتان‌های خوبی که داشته‌ام چیز‌های زیادی آموخته‌ام: آنتونیو لوپس، گابی، گودین، تیاگو، رائول گارسیا…» کاپیتان جدید اتلتیکو مادرید گفت‌وگوی مفصلی با «ال پائیس» داشته که بخشی از آن را در زیر از نظر می‌گذرانید.

* چطور قرار است با مسئولیت کاپیتانی کنار بیایید؟
همیشه گفته‌ام با این بازوبند شخصیتم تغییری نمی‌کند؛ همان آدم خاکی می‌مانم.
* با این حال بالاخره لحظاتی هستند که کاپیتان باید حرف بزند و صدایش را بالاتر ببرد.
بله، این هم بخشی از وظیفه جدیدی است که دارم. البته این موضوع فقط مربوط به داخل زمین نمی‌شود، چون مسئولیتی که دارم متوجه بیرون از زمین است. خیلی‌ها می‌گویند من آدم بسیار خوبی هستم و باید بعضی‌وقت‌ها کمی این چهره را عوض کنم.
* و بعضی‌وقت‌ها ممکن است مجبور شوید یقه همتیمی تان را بگیرید.
امیدوارم کار به آنجا‌ها نکشد و همه‌چیز خوب پیش برود ولی به هرحال این‌ها هم جزئی از فوتبال است. لحظاتی وجود دارد که هیجان به اوج خودش می‌رسد. اگر قرار به انجام چنین کاری باشد، انجامش می‌دهم.
* نظرت درباره بازیکنان جدیدی که تازه توسط اتلتیکو جذب شده‌اند چیست؟
خب بازیکنانی که از راه رسیده‌اند همگی هیجان زیادی دارند و بدون اینکه غروری داشته باشند سخت مشغول تمرین کردن هستند. امسال تغییرات زیادی داشته‌ایم و حتی با وجود اینکه بازیکنان خوبی جذب شده‌اند باز کار بسیار سختی داریم. ما این روز‌ها فوتبال خوب و شناوری بازی می‌کنیم ولی باید برای روز‌های آینده و شروع لیگ حسابی آماده باشیم.

کوکه: امیدوارم کار به‌جایی نرسد که یقه بازیکنم را بگیرم
* حالا که این‌همه تغییرات داشته اید، سیمئونه چه نکته‌ای را به شما انتقال داده است؟
از زمانی‌که او را می‌شناسم همیشه ایده اش این بوده که باید بازی به بازی پیش رفت. او تیم را مهیای اولین دیدار یعنی بازی با ختافه می‌کند. فلسفه اش این است و با همین روش کاری هم موفق شده‌ایم.
* ولی این موضوع خیلی عجیب است که در طول این همه زمان او فقط به فکر اولین بازی لالیگا باشد.
شاید به‌نظر عجیب بیاید ولی در تمامی دورهمی‌هایی که داشته‌ایم او مدام این موضوع را تکرار می‌کند.
* شما در بازی‌ای دوستانه ۷ بر ۳ رئال‌مادرید را شکست دادید. از سطح بالایی که اتلتیکو در این دیدار نشان داد، غافلگیر نشدید؟
بازیکنان جوان تیم هیجان زیادی برای این بازی داشتند. مربی با آن‌ها خوب کار کرده بود و ما هم سعی کردیم در زمین کمک‌شان کنیم. تیم ما هر جلسه تمرینی را با جدیت سپری می‌کند و این موضوع برای اینکه تیم بتواند به بزرگتر شدن ادامه بدهد، امری حیاتی است.
* سیستم جدیدی هم دارید؟
مربی سعی کرده سیستم ۳-۳-۴ را در زمین پیاده کند. او می‌خواهد کمی تهاجمی‌تر باشیم و سعی کنیم بیشتر از قبل مالکیت توپ را در اختیار داشته باشیم.
* سیستم ۳-۳-۴ مالکانه؟
قبلاً هم با این سیستم بازی کرده‌ایم ولی هرگز به کارآیی که در پیش فصل نشان داده‌ایم، این موضوع را در زمین پیاده نکرده بودیم. ما دو هفته با سیستم ۳-۳-۴ و یک هفته با سیستم ۲-۴-۴ کار کرده‌ایم. بستگی به مسابقه اش دارد ولی بازیکنانی داریم که با توجه به خصوصیت آن‌ها خیلی راحت می‌توانیم ۳-۳-۴ بازی کنیم. باید ببینیم شرایط چطور پیش می‌رود، چون می‌توانیم با سیستم‌های مختلفی بازی کنیم. حتی یک روز به مربی، تقریباً به شوخی، گفتم که می‌تواند حتی با سیستم یک هافبک میانی مثل پیرلو، بازی کند.

کوکه: امیدوارم کار به‌جایی نرسد که یقه بازیکنم را بگیرم
* این‌طور فکر نمی‌کنید که سال‌های اخیر خیلی دویده‌اید؟
چرا، (می‌خندد) خیلی‌ها این حرف را به من می‌زنند ولی خب شیوه بازی‌ام این‌طوری است و بلد نیستم به‌گونه‌ای دیگر بازی کنم. اگر در زمین ایستا و ساکن باشم حس خوبی ندارم، باید حرکت کنم و دنبال توپ باشم، باید به تیمم کمک کنم یا اینکه بهترین جایگاه در لحظه دفاع و حمله را داشته باشم. امیدوارم بتوانم تا ۱۰ سال دیگر مثل همین روز‌ها بدوم.
* سال گذشته در تیم شما تعداد توپ‌هایی که لو می‌رفت زیاد بود و تیم خیلی هم تأخیر داشت.
در کنار این‌ها مسابقاتی هم داشتیم که در آن گل‌های زیادی خوردیم. به هرحال بعضی‌وقت‌ها شرایط این‌طوری می‌شود. امیدوارم این فصل این نقص برطرف شود، به‌ویژه وقتی قرار است توپ را بچرخانیم و روی یک ضدحمله برنامه‌ریزی کنیم نیاز است توپ صحیح به مقصد برسد.
* دلیل این موضوع را فهمیدید که چرا رودریگو، پپ گواردیولا را به سیمئونه ترجیح داد و از اتلتیکو رفت؟
او به این نتیجه رسیده بود که اینجا فوتبال دلخواهش بازی نمی‌شود و تصمیمش را گرفت. فکر می‌کنم خیلی زاید استعداد بازی کردن با توپ را دارد. او پی برده بود که دفاع کردن خیلی به مذاقش خوش نمی‌آید و به‌همین خاطر به تیم سیتی رفت که سیستم بازی اش بر پایه مالکیت بیشتر توپ بود.
* ولی آمار نشان می‌دهد رودریگو در اتلتیکو مادرید بیشترین میزان توپ‌ربایی را داشته است.
بله، واضح است. زمان البته این موضوع را دوباره تأیید خواهد کرد.
* از چه چیز بازی ژوائو فلیکس بیشتر خوشتان می‌آید؟
او شخصیت بسیار قوی‌ای دارد. برای یک جوان ۱۹ ساله خیلی ساده نیست که تحت فشار قیمت پرداختی اش قرار بگیرد. او باید با این موضوع کنار بیاید. اگر از عهده اش بربیاید، که به‌نظرم برآمده، موفق می‌شود. نکته اینجاست که او عاشق فوتبال است و استعداد بسیار زیادی دارد. با این حال چیزی که بیشتر از بقیه نزد او دوست دارم دیوانگی اش برای دریبل زدن است… دوست دارد صاحب توپ باشد و هراسی از اینکه تقاضای توپ کند ندارد. باید به او زمان داد؛ اگر دو بازی بد بازی کرد نباید با انتقاد‌ها او را از پا درآورد.
* برنامه هجومی اتلتیکو بر چه پایه‌ای چیده شده است؟
به‌صورت کلی و بسته به مهاجمانی که داریم، بازی مستقیم در دستور کار است. اگر در خط حمله موارتا و کاستا باشند باید بیشتر مستقیم بازی کنیم. اگر هم در جریان بازی لمار و ژوائو جلوی زمین حضور داشته باشند باید با ردوبدل کردن پاس، توپ را به آن‌ها برسانیم.
* نظرتان درباره رفتن گریزمن از اتلتیکو مادرید چیست؟
او هرچه در توان داشت برای اتلتیکو گذاشت. ممکن است بعضی‌ها خوششان بیاید، بعضی‌ها هم نه ولی به هرحال تصمیمی است که گرفته و باید به آن احترام گذاشت. آن‌هایی که می‌خواهند در تیم باشند باید صد درصد وجودشان بخواهد وگرنه می‌توانند دست‌شان را بلند کنند و تقاضای رفتن از باشگاه را بدهند. گریزمن رفته ولی پوائو و اررا از راه رسیده‌اند؛ بازیکنانی جوان و فوق العاده. این‌ها بازیکنانی هستند که به آن‌ها نیاز داشتیم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *