با قوانین جدید فوتبال آشنا شوید

جامعه ورزشی آفتاب نو:

به گزارش آفتاب نو،  فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) بر اجرایی شدن قوانین نه‌گانه جدیدش در فصل ۲۰-۲۰۱۹ فوتبال اروپا و دنیا تأکید کرد.
فیفا در همین راستا با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر قوانینش را یادآور شد.
* دراپ بال توسط داور دیگر در فوتبال وجود نخواهد داشت. اگر موقعیتی پیش آید که در گذشته از دراپ بال استفاده می‌شد، توپ به طور ساده به تیمی تحویل داده می‌شود که قبلاً صاحب توپ بوده است.
* قبلاً در صورت برخورد توپ با داور، بازی ادامه پیدا می‌کرد و مهم نبود چه اتفاقی پس از آن رخ می‌دهد. از این به بعد در صورتی که برخورد توپ با داور باعث شود تیم حریف در موقعیت خوبی برای گلزنی قرار بگیرد، بازی متوقف می‌شود و توپ در اختیار مالک قبلی قرار می‌گیرد.
* در طول زمان زدن ضربه پنالتی توسط مهاجم، دروازه‌بان باید خط دروازه را لمس کند و روی خط دروازه قرار گرفته باشد. اگر دروازه‌بانی جهش قبل از زدن ضربه داشته باشد، بدن او همچنان باید روی خط باشد. قبلاً هم این قانون وجود داشت، اما از این به بعد به طور جدی رعایت خواهد شد.
* از این به بعد زمانی که مدافعان، دیوار دفاعی را تشکیل داده‌اند، مهاجمان حریف حق ندارند بین، کنار و یا پشت و جلوی آنها قرار بگیرند. این مسئله باعث ایجاد تنش و هل دادن می‌شد که داور در کنترل آن عاجز بود. در واقع از این به بعد فاصله مهاجمان حریف با دیوار دفاعی باید حداقل یک متر باشد.
* از این به بعد، بازیکنانی که قرار است تعویض و از زمین خارج شوند، باید از نزدیک‌ترین نقطه زمین را ترک کنند و لازم نیست از وسط زمین و جایگاه قبلی تعویض بازیکنان از زمین بیرون بیایند. این باعث کاهش اتلاف وقت می‌شود.
* کارکنان و بازیکنانی که روی نیمکت هر تیم هستند، در صورت تخلف کارت زرد یا قرمز دریافت می‌کنند. قبلاً گاهی دقیقاً مشخص نمی‌شد کدام بازیکن یا مسئول روی نیمکت دچار نقض قانون شده و به این ترتیب جریمه‌ای در نظر گرفته نمی‌شد. از این به بعد در صورتی که داور نداند کدام بازیکن یا کارکنان باشگاه روی نیمکت دچار تخلف شده‌اند، به جای او به سرمربی کارت زرد یا قرمز خواهد داد.
* زمانی که یک موقعیت برای تیم مهاجم وجود دارد، آن تیم می‌تواند پس از اعلام خطا به سرعت بازی را آغاز کند و به حمله ادامه دهد. داور ممکن است تصمیم بگیرد کارت را بعداً به یک بازیکن بدهد و بازی را دنبال کند، حتی وقتی نیاز به دادن کارت قرمز داشته باشد.
* اگر دست بازیکنی از تیم مهاجم به هر دلیلی به توپ برخورد کند، خطای هند برای تیم مدافع گرفته می‌شود. همیشه این اتفاق خواهد افتاد و هیچ استثنایی در این مورد وجود نخواهد داشت و اعلام این خطای هند هیچ ربطی به عمدی یا غیرعمدی بودن آن ندارد. برخورد توپ با دست بازیکن مهاجم مساوی است با خطای هند.
* از این به بعد زمانی که بازی از کنار دروازه آغاز می‌شود، نیازی نیست بازیکنان هم‌تیمی بیرون از محوطه جریمه خودی توپ را دریافت کنند. دروازه‌بان می‌تواند یک پاس دو متری به هر کسی که خواست، بدهد.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = 8

عضو کانال ایتا شوید