ادامه سیاست یک بام و دو هوای فیفا علیه ایران ؛ زورگویی به سبک اینفانتینو و ترامپ !

استقلال به خاطر بدهی‌اش به پروپیچ تا آستانه محرومیت از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی پیش رفت. جلسات متعدد مدیران باشگاه با مسئولان فیفا در آخرین لحظات نتیجه داد و فدراسیون بین‌المللی درنهایت پذیرفت که پول پروپیچ را از پول‌های بلوکه‌شده استقلال در فیفا (بابت پاداش ملی‌پوشان این تیم در جام‌جهانی) پرداخت کند. شانس آبی‌ها به‌قدری کم بود که حتی مهدی تاج با کنایه اعلام کرد استقلال اگر می‌تواند پول فدراسیون را هم از فیفا بگیرد!

در شرایطی که هم فدراسیون فوتبال و هم باشگاه‌های دولتی ما به خاطر گرانی ارز به‌شدت با مشکلات مالی مواجه شده‌اند، ما هنوز نتوانسته‌ایم حق قانونی خودمان را از فیفا و‌ ای‌اف‌سی بگیریم. تاج در برنامه «ورزش و مردم» در این خصوص گفت:

«۱۰ میلیون دلار از فیفا طلب داریم و نمی‌توانیم بگیریم. فیفا در آخرین نامه‌اش اعلام کرد نتوانسته‌ایم هیچ بانکی را قانع کنیم که پول‌تان را حواله کند. آن‌هم به خاطر تحریم‌های ناعادلانه است. وزارت ورزش می‌تواند وسط بیاید و جلوی این مسائل محکم بایستد. حرف ما این است که ۱۰ میلیون دلار طلب از فیفا و سه میلیون دلار طلب از AFC را بگیریم.»

تاج از وعده‌های اینفانتینو هم صحبت کرد که تلاش می‌کند مشکل را حل کند، اما حتما خودش هم خوب می‌داند که رئیس فیفا سیاست دوگانه‌ای درخصوص ایران دارد؛ فوتبال ما را تا آستانه تعلیق پیش برده‌اند به این بهانه که نباید سیاست در فوتبال دخالت داده شود و حتما نیاز است که مسابقات ایران با حضور بانوان تماشاگر برگزار شود، با این حال درباره پول‌هایی که حق طبیعی فدراسیون و تیم‌های ایرانی است، از تحریم و دست‌های بسته برای انتقال پول صحبت می‌کنند و دیگر نگران بحث دخالت سیاست در ورزش نیستند!

نگارنده موافق حضور بانوان تماشاگر در مسابقات فوتبال است و اعتقاد دارد اگر جو ورزشگاه‌های ما برای بانوان مناسب نیست، حتما برای مردان نیز همین شرایط را دارد و باید فضا را به سمت بهبود شرایط برد و پاک کردن صورت‌مساله راهکار مناسبی نیست، با این حال چگونه می‌توان این سیاست یک بام و دو هوای فیفا را توجیه کرد؟ چرا باید برای حضور بانوان (بحق یا ناحق) این‌گونه تحت‌فشار باشیم و تهدید به تعلیق شویم، اما فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های ما نتوانند به حق طبیعی خود رسیده و بخشی از مشکلات‌شان را مرتفع کنند؟

تا کی باید فیفا نگاه گزینشی به اساسنامه‌اش درباره برخورد با دخالت سیاست در ورزش داشته باشد و فدراسیون ۵ ستاره ما نیز بپذیرد که نه پولش را بگیرد، نه باشگاه‌ها حق‌شان را بگیرند، نه تیم‌های ملی بتوانند بازی‌های تدارکاتی مناسب داشته باشند، نه نمایندگان آسیایی ما از حق مسلم میزبانی از تیم‌های سعودی استفاده کنند و… خلاصه اگر با فشارهای فیفا بحث حضور بانوان تماشاگر در ورزشگاه‌ها حل شد، امیدواریم نوبت به انتقال آن ۱۳ میلیون دلار پولی که به گفته تاج از فیفا و‌ ای‌اف‌سی می‌خواهیم نیز برسد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = 13

عضو کانال ایتا شوید