پرونده| پدیده شومی که دامن باشگاه‌های بی‌پول را می‌گیرد

جامعه ورزشی آفتاب نو:

آفتاب نو/ امیرعباس واسعی؛ در ماده ۷۹ آیین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبل قانونگذار جرایمی برای کسانی که در شرط‌بندی شرکت می‌کنند، در نظر گرفته است. این بدین معنی است که شرط‌بندی در فوتبال ایران وجود دارد. همان‌طور که دوپینگ در فوتبال ایران وجود دارد. البته جرایمی که قانونگذار برای کسی که در شرط‌بندی شرکت می‌کند در نظر گرفته آن‌قدر ناکافی است که خیلی‌ها جرایم آن را به‌راحتی به‌جان می‌خرند به این خاطر که سود کلانی نصیب‌شان می‌شود. به واقع سود حاصله از شرط‌بندی ده‌ها برابر جرایمی است که کمیته انضباطی برای خاطی در نظر می‌گیرد.
در ماده مورد اشاره آورده شده است، شرط‌بندی ممنوع گردیده و جریمه نقدی برای آن در نظر گرفته شده که حداقل این جریمه، ۱۰۰ میلیون ریال همراه با سه ماه محرومیت از حضور در فوتبال است. در همین ماده اشاره شده است در صورت تکرار علاوه بر جریمه نقدی محرومیت شش ماهه در انتظار شخص یا اشخاص خاطی خواهد بود و اگر برای بار سوم این تخلف تکرار شود، جریمه نقدی همراه با یک سال محرومیت خواهد بود.
آیا برای کسی که برای اولین‌بار در شرط‌بندی شرکت می‌کند ده میلیون تومان جریمه نقدی و سه ماه محرومیت کافی است؟
با شروع فصل جدید لیگ برتر شرط‌بندی سلامت بازی‌ها را تهدید می‌کند. برخورد‌ها آن‌قدر ناکافی بوده و این قدر علاقه به فرار از این موضوع نشان می‌دهیم که یکی از ملی‌پوشان سابق در حال همکاری با یکی از سایت‌های شرط‌بندی است و به‌تازگی با بارگذاری ویدئویی در این زمینه تماشاگران فوتبال را ترغیب به حضور در این کار کرده است. متأسفانه در سال‌های اخیر برخی از بازیکنان هم علاوه بر تماشاگران راضی به حضور در شرط‌بندی شده‌اند به این خاطر که از باشگاه دستمزد نمی‌گیرند. این واقعیت تلخ است که باید به‌طور صریح به آن اشاره کرد. خیلی از باشگاه‌ها در لیگ برتر، لیگ یک و لیگ دو به دلیل مشکلات مالی دستمزد بازیکنان خود را پرداخت نمی‌کنند و یا اگر دستمزدی می‌دهند بخش ناچیزی از آن است. گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی که از این موضوع اطلاع کافی دارند به سراغ بازیکنان می‌روند و متأسفانه با چراغ سبز بازیکنان مواجه می‌شوند، چراکه بازیکن هم برای گذران زندگی نیاز به پول دارد و شاید برخی از این چراغ سبز‌ها برخلاف میل باطنی باشد.
برخورد با سایت‌های شرط‌بندی بی‌شک تنها با تلاش کمیته اخلاق که از سه، چهار عضو تشکیل شده امکان‌پذیر نیست و نیاز به کمک نهاد‌های امنیتی و پلیس، ازجمله پلیس فتا دارد. شاید سایت‌های پیش‌بینی ضرری برای فوتبال نداشته باشد، اما سایت‌های شرط‌بندی بازیکنان و حتی کادر فنی را وارد این گرداب می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند شکل بازی را به‌گونه‌ای که ترسیم می‌کنند، رقم بزنند.
دو فصل پیش بود که برخی باشگاه‌ها به کمیته اخلاق شکایت کردند و به این نکته اذعان داشتند بازیکنان دو تیم در معرض سقوط از سایت‌های شرط پول گرفته‌اند و با نتایج عجیب و غریب می‌بازند. باید این پدیده شوم را جدی گرفت و به‌جای فرار با آن برخورد کرد. این پدیده حتی در کشور‌های توسعه‌یافته هم وجود دارد، اما مبارزه سازمان‌یافته با این پدیده موجب می‌شود دست‌کم به‌صورت علنی شرط‌بندی را رواج ندهند. حتماً دیده اید یکی از بازیکنان سابق تیم ملی خیلی به‌صورت علنی همه را به این حضور فرا خوانده است.


مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
برای مبارزه با پدیده شوم شرط‌بندی در فوتبال ایران چه باید کرد؟

عبدالله سمامی: با قاطعیت جلوی تبانی‌ها و شرط‌بندی‌ها می‌ایستیم
 عضو ارشد کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: از زمانی که آقای تورک ریاست کمیته اخلاق را برعهده گرفتند رسیدگی به ۳ موضوع بسیار مهم مورد توجه این کمیته قرار گرفت. مبارزه با فساد در مدارس فوتبال، تبانی و شرط‌بندی و جادوگری از اولویت‌های کار ما بود. درباره شرط‌بندی‌ها باتوجه به گسترس فعالیت سایت‌ها، بنگاه‌ها و تبلیغات زیادی که برای جذب مخاطب در فضای مجازی دارند ما پرونده‌هایی را جهت رسیدگی تشکیل دادیم و خوشبختانه همکاری نزدیکی هم با قوه قضائیه، پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه‌ای وجود دارد تا برخورد جدی با تبانی و شرط‌بندی داشته باشیم. در فوتبال هم با جدیت موارد خاص را دنبال می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم فضای فوتبال آلوده به تبانی و شرط‌بندی باشد.
عبدالله شاه‌حسینی: مبارزه با تبانی همکاری همه‌جانبه را می‌طلبد
 رئیس پیشین کمیته انضباطی در این خصوص گفت: من بار‌ها گفته‌ام ۳ سال روی پرونده فساد و موضوعاتی، چون تبانی، شرط‌بندی و خیلی مفاسد دیگر در قالب ۸ جلد کار کردیم و تحویل مجلس دادیم و در بحث شرط‌بندی هم به نکات خوبی دست پیدا کرده بودیم، اما پرونده مسکوت مانده است. ما امروز به ۲ روش شرط‌بندی را در فوتبال داریم، یکی فضای مجازی و سایت‌های شرط‌بندی که تأثیر زیادی روی برخی عوامل تیم‌ها و… می‌گذارند و دیگری به روش سنتی که قدیم‌ها بیشتر با این روش در قهوه‌خانه‌ها و… انجام می‌شد. حل معضل تبانی و شرط‌بندی همکاری همه‌جانبه را می‌طلبد، ولی به اعتقاد من تنها جایی که عملاً بیکار است تشکیلات فوتبال است و اثرگذاری‌اش را نشان نمی‌دهد.
محمدرضا داورزنی: ما به تنهایی نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم
 معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در این خصوص گفت: مبارزه با شبکه‌های شرط‌بندی و فساد و تبانی در فوتبال یک وظیفه ملی و بین‌دستگاهی است. ما جلسه‌ای مشترک بین وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و اعضای شورای امنیت کشور داشتیم و مسئولیت کنترل و مسدودسازی فعالیت‌ها و سایت‌های شرط‌بندی هم به پلیس فتا واگذار شد و به تنهایی نمی‌توان با این پدیده شوم مقابله کرد و باید همکاری و هماهنگی بین‌دستگاه‌های مختلف وجود داشته باشد. باشگاه‌های ما هم باید هوشیار باشند و علیه کانال‌هایی که با اسم‌ها و آرم‌های باشگاه‌ها فعالیت می‌کنند اقدامات اساسی انجام دهند.
ناصر نوآموز: پاکسازی باید از داخل باشگاه‌ها شروع شود
 رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: ما باید خیلی زودتر از این‌ها مقوله تبانی و فساد در فوتبال را جدی می‌گرفتیم نه اینکه حالا که اپیدمی شده بخواهیم اقدام کنیم. مسئولان فدراسیون یا وزارت هم به تنهایی نمی‌توانند جلوی این مسائل را بگیرند. همه باید کمک کنیم. اتفاقاً نقش باشگاه‌ها در مبارزه با فساد بیشتر از بقیه است. پاکسازی باید از داخل باشگاه‌ها شروع شود و کمیته‌های فرهنگی و انضباطی با حمایت هواداران مبارزه جدی در این زمینه داشته باشند. اگر باشگاه‌ها کمک نکنند فدراسیون‌نشین‌ها هم موفق نخواهند شد.
بیژن ذوالفقارنسب: سیستم‌های نظارتی و امنیتی باید تقویت شوند
کارشناس فوتبال کشورمان و مشاور وزارت ورزش و جوانان در این خصوص به ما گفت: باید سیستم‌های نظارتی و امنیتی را تقویت کنیم و با همکاری همه اهالی فوتبال جلوی این مسائل را بگیریم. من منکر اتفاقاتی که بعضاً در فوتبال رخ می‌دهد نمی‌شوم و تبانی و شرط‌بندی در لیگ‌های ما نفوذ کرده است. باند‌هایی هستند که در برخی تیم‌ها و بازیکنان نفود می‌کنند و در این بین مبالغی هم ردوبدل می‌شود که قطعاً ضربات زیادی به فوتبال ما وارد خواهد شد. من اطلاع دقیقی از تبانی و شرط‌بندی در فوتبال ندارم، ولی منکر هم نمی‌شوم که بعضاً رخ داده است و باید سیستم‌های نظارتی و امنیتی با کمک فوتبالی‌ها با قدرت به این مقوله ورود کنند.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = 11

عضو کانال ایتا شوید