جزئیاتی باورنکردنی از پشت پرده جدایی مامه تیام !

مامه تیام بازیکنی بود که دو فصل پیش و برای یک نیم‌فصل برای استقلال بازی کرد و حتی استقلالی‌ها را برای کسب عنوان قهرمانی لیگ و آسیا امیدوار کرد.

این بازیکن بعد از هتریک مقابل ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی، ایران را ترک کرد تا زمان جدایی‌اش از آبی‌ها خیلی زود فرا برسد.

پرونده جدایی این بازیکن در تابستان گذشته، اما یکی از گنگ‌ترین پرونده‌های فوتبال ایران است، تا جایی که مسئولان وقت باشگاه استقلال تا امروز نسبت به جدایی این بازیکن مصاحبه می‌کنند و توضیحاتی ارائه می‌کنند.

پندار توفیقی، امروز در گفت‌وگویی درمورد جدایی این بازیکن توضیحاتی ارائه کرد و گفت:

«دلالی که در بازی با الهلال عربستان در کویت اضافه شده بود، زیر پای او نشست تا از استقلال جدا شود. یک آقایی با من تماس گرفت و گفت ایجنت تیام از این به بعد من هستم!

شفر مخالف این مسئله بود. با تیام تماس گرفتم و گفت، بله، این آقا ایجنت من است. تیام گفت ۷۰۰ هزار دلار برای سال دوم قراردادش کم است و خواست آن را زیاد کنیم. ما گفتیم قرارداد داری و باید برگردی. در ادامه، رضا افتخاری (مدیرعامل وقت باشگاه استقلال) پیشنهاد داد برای خوابیدن جو و اینکه فشار هوادار و سرمربی زیاد بود، به ترکیه سفر کنیم.

ما به همراه شخصی به نام عبدیان و همچنین افتخاری برای تیام و ایجنتی که معرفی کرده بود، هتل گرفتیم.

وقتی به هتل رفتیم، تیام نیامده بود و همان آقا، خودش را نماینده تیام معرفی کرد. در همان جا با تیام تماس تصویری برقرار کردیم و دوباره درخواست کرد که مبلغ قراردادش را بالا ببریم.

ما هم به صورت غیررسمی گفتیم قراردادش ۸۰۰ هزار دلار خواهد شد و در صورتی که استقلال قهرمان آسیا شود و او بازیکن تأثیرگذاری باشد، یکسری آپشن‌های دیگر در نظر خواهیم گرفت.»

معاون پیشین استقلال در بخش دیگری از افشاگری اش با بیان اینکه تیام به لحاظ حقوقی نمی‌توانست از استقلال جدا شود، گفت:

وقتی در مقطعی تیام نمی‌توانست ۲۰۰ هزار دلار بدهد و برود، مفهومش حرف ما بود که بازیکن استقلال است. تعبیر ما قانونی بود. دوستان در ادامه از بند قرارداد تیام استفاده کرده و ۳۵۰ هزار دلار بابت انتقال او گرفتند و از ترانسفر دوم او به یک تیم ترکیه‌ای، باز هم پول گرفتند. بنابراین، حرف ما درست بود که تیام بازیکن استقلال است. نظر باشگاه و تشخیص سرمربی بود که نیومایر و گرو بیایند. شاید فکر می‌کردند این دو جانشینان خوبی برای جپاورف و تیام خواهند شد، دو بازیکنی که با توجه به وضعیت‌شان در استانبول آنها را ریجکت کرده بودیم. البته زمستان همان سال طبق نظر سرمربی مذاکراتی با گرو انجام داده بودیم که به توافق نرسیدیم. نیومایر اصلاً مورد تأیید ما نبود، چون روزمه‌ای برای آمدن به استقلال نداشت و قبل از آمدن به استقلال اصلاً بازی رسمی نکرده بود. فردای روزی که از ترکیه برگشتیم و تغییر و تحولاتی که در باشگاه صورت گرفت، احساس کردیم دوستان با توجه به تصور اینکه تیام ناز می‌کند، به این جمع‌بندی رسیدند که درآمدزایی کنند. تیام و سیدمجید حسینی با توجه به حضور استقلال در آسیا طلایی بودند. حسینی با مبلغ ۱۰۰ هزار دلار و پس از کسب رضایت باشگاه می‌توانست جدا شود. در ادامه دیدید که باشگاه ترکیه‌ای برای جذب حسینی ۶۵۰ هزار دلار به استقلال پرداخت کرد. جدایی تیام و حسینی اتفاق نامیمونی بود، اما دوستان قریب به یک میلیون دلار درآمدزایی کردند و رفتند گرو و نیومایر را گرفتند. موضوع تیام روشن است و حقوقی‌های فوتبال می‌توانند نظر بدهند.

وی در مورد اینکه ایجنت تیام، نیومایر و گرو چه کسی بود، بیان کرد:

ایجنتی که آن زمان پشت نیومایر بود، شخصی به نام شرمان آلمانی بود، کسی که تیام را آورد. گرو ایجنتی در کشور چک داشت که حقوقی بود، نه مثل داخل ایران که یکسری دلال خودشان را ایجنت یا فرد حقوقی معرفی می‌کنند. شرمان را شفر معرفی کرد و بعدها جپاروف نیز مدیربرنامه ایرانی خود به نام پوراحمدی را کنسل و با شرمان کار کرد.

معاون پیشین باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که ایجنتی که تیام در ترکیه معرفی کرده بود، چه کسی بود و چه نام داشت، گفت: ایجنتی که در بازی استقلال با الهلال عربستان در کویت با تیام آغاز به همکاری کرد، کسی است که بیژن طاهری مربی وقت استقلال و خیلی از مربیان دیگر حرف‌های زیادی درباره او برای گفتند دارند. نام این شخص روزبه قدیمی است.

توفیقی در واکنش به این سؤال که محمود بابایی، مدیرروابط عمومی پیشین استقلال مدعی شده است که پژمان منتظری در انتقال تیام به عجمان امارات نقش داشته، گفت:

بهتر است وارد این حواشی نشویم. تحت هیچ شرایطی درباره منتظری چنین حرفی نمی‌زنم. منتظری بازیکن بزرگی بوده و برای استقلال زحمت کشیده است.

استقلال به شدت به تیام و حسینی نیاز داشت.همانطور که گفتم ، ما با شخصی به نام عبدیان که از هواداران استقلال بود و از مردان نیک روزگار است، به ترکیه رفتیم. این فرد کسی است که در شرایط خاص چه دوران افشارزاده، چه دوران افتخاری و حتی امیرحسین فتحی در کنار استقلال بوده است. ایشان به آقای افتخاری گفت که با تیام توافق کنید و ما به التفاوت پولی که تیام خواسته را می‌دهد و فقط تیام به استقلال برگردد، اما دوستی که در موردش صحبت کردم، یعنی روزبه قدیمی تیام را به کویت برده و پاسپورتش را در باشگاهی که خواهان تیام بود، گرو گذاشت. قدیمی از باشگاه کویتی مبلغی هم دریافت کرده بود. ما مبلغ ۳۰ هزار دلار به تیام پرداخت کردیم تا بتواند پاسپورتش را بگیرد. باشگاه کویتی پاسپورت تیام را نمی‌داد، چرا که قدیمی پول گرفته و به اروپا رفته بود و تیام را جا گذاشته بود. به تیام گفتم این مسئله داستانی بود که خودت پیاده کردی و آواره شدی. ما پول را از طریق یکی از صرافی‌ها به تیام رساندیم. تیام از طریق یک شخص ایرانی در کویت پول را به باشگاه کویتی داد و پاسپورتش را گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = 17

عضو کانال ایتا شوید