بررسی آماری گران ترین مدافع تاریخ فوتبال؛ آیا مگوایر ۸۰ میلیون پوند می‌ارزد؟

جامعه ورزشی آفتاب نو:

منچستریونایتد بالاخره هری مگوایر را به گران ترین مدافع تاریخ فوتبال تعریف کرد.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از SportMax منچستریونایتد بالاخره به انتظارات پایان داد و با پرداخت ۸۰ میلیون پوند برای خرید هری مگوایر از لسترسیتی، او را به گران ترین مدافع تاریخ فوتبال تبدیل کرد.

این مدافع ملی پوش انگلیس که دو فصل قبل از هال سیتی به لسترسیتی پیوسته بود، در لباس روباه ها به یک ستاره لیگ برتری تمام عیار تبدیل شد تا لستر مزد این پیشرفت را با دریافت این مبلغ نجومی بگیرد. 

اما آیا منچستریونایتد با خرید مگوایر، بازیکنی را خریده که بتواند این تیم را از یک تیم نسبتا میانه جدولی در لیگ برتر به یکی از قدرت های ثابت فوتبال انگلیس بدل کند؟ در ادامه قصد داریم با استناد به آمار اوپتا، نگاهی به آمار او داشته باشیم و این آمار را با هم تیمی های جدید و برخی دیگر از بازیکنان لیگ برتری مقایسه کنیم.

قوی تر از هم تیمی های جدید

منچستریونایتد در فصل گذشته در آرزوی داشتن یک زوج دفاعی ثابت بود. ویکتور لیندلوف به عنوان بازیکن مقبول این پست، بازیکنان زیادی را در کنار خود و به عنوان زوج دفاع میانی دید. با نگاهی آماری در این بخش می‌توان پی برد که چرا اوله گونار سولسشائر بیشترین تلاش خود را برای جذب مگوایر انجام داد. 

مگوایر در فصل گذشته در ۷۸ درصد از نبردهای هوایی به پیروزی رسید که این از آمار مدافعان فیزیکی منچستریونایتد، کریس اسمالینگ (۶۴ درصد)، فیل جونز (۷۲ درصد) و اریک بایی (۷۶ درصد) بهتر است. مگوایر با ۳۷ قطع ارتباط، توانایی خود در خراب کردن بازی حریفان در روی زمین را هم نشان داد. در همین حین، او به طور میانگین در هر ۹۰ دقیقه ۶۱ پاس داد که این آمار هم از برترین مدافعان پا به توپ منچستریونایتد یعنی ویکتور لیندلوف (۵۲ پاس) و فیل جونز (۵۴) پاس بهتر به نظر می‌رسد. 

اما شاید مهم تر از همه آن ها، تعداد بازی های مگوایر باشد. او فصل گذشته ۳۱ بازی لیگ برتری انجام داد و در این زمینه فعال تر از لیندلوف، اسمالینگ، جونز و بایی بود. در شرایطی که مدافعان منچستریونایتد در آزمون “ثبات” نمره مردودی گرفته اند، حضور چنین مدافعی نعمت بزرگی برای اوله خواهد بود.

بر فراز لیگ برتر

برتری های مگوایر تنها در مقایسه با مدافعان منچستریونایتد نیست بلکه در برخی زمینه ها، مگوایر در لیگ برتر نیز بالاتر از تمامی رقبای خود دیده می‌شود. آمار برتری او در نبردهای هوایی که بالاتر به آن اشاره شد، حتی از ویرجیل فن‌دایک (۷۵ درصد) هم بهتر است؛ فن‌دایکی که فصل گذشته به عنوان برترین بازیکن فصل لیگ برتر انگلیس (PFA) دست یافت.

مگوایر نشان داده هر زمان آزادی عمل داشته باشد، می‌تواند توانایی های دیگر خود را هم نشان دهد. مگوایر در فصل ۱۹-۲۰۱۸ با ۱۶ دریبل موفق، دریبل زن ترین مدافع لیگ برتر لقب گرفت. در بررسی تمام مدافعان لیگ برتر، مگوایر نفر ششم مشترک در زمینه گلزنی (۳)، نفر هشتم در تعداد پاس (۱۷۴۷)، نفر چهارم در لمس توپ در زمین رقبا (۶۳) و نفر ششم در تعداد شوت (۳۰) است. چه در ضربات ایستگاهی و چه در شروع حملات از زمین خودی، مگوایر خطر منچستریونایتد برای رقبا را از قبل بیشتر خواهد کرد. 

قابلیت پیشرفت در کارهای تدافعی

مگوایر بخش تدافعی یونایتد را به سطح دیگری خواهد برد اما این بدان معنا نیست که مگوایر مدافعی کامل است. در حقیقت برخی از آمار او در فصل ۱۹-۲۰۱۸ ضعیف تر از آماری هستند که مگوایر در فصل ۱۸-۲۰۱۷ ثبت کرده بود؛ فصلی که در پایان آن به همراه انگلیس رهسپار جام جهانی روسیه شد. 

بازیکن سابق شفیلد یونایتد در فصل ۱۹-۲۰۱۸ در ۳۱ بازی تنها ۳۱ تکل زد؛ این آمار یک فصل قبل تر ۶۳ تکل در ۳۸ مسابقه بود. شاید علت عمده این کاهش تغییر رویکرد لسترسیتی بوده باشد، اما حتی درصد موفقیت مگوایر در تکل زنی هم نسبت به فصل قبل تر پایین آمده است. (۵۴.۸ درصد فصل ۱۹-۲۰۱۸ در مقایسه با ۷۳ درصد فصل ۱۸-۲۰۱۷)

مگوایر در فصل گذشته بازی روی زمین و شکل دادن حملات را بیشتر امتحان کرد و در مقایسه با فصل ۱۸-۲۰۱۷، در ۷ بازی کمتر توانست ۷ پاس بیشتر را ثبت کند. اما در بین این پاس ها، ۴ پاس اشتباه منجر به شکل گیری مستقیم یک موقعیت گل برای رقبا شد. در لیگ برتر تنها سه بازیکن (ویلی بولی، لوئیس دانک و شان موریسن) اشتباهات بیشتری نسبت به مگوایر داشتند و مگوایر باید در این زمینه خود را تقویت کند.

۷۷۱۲

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در جامعه ورزشی آفتاب نو بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = 10

عضو کانال ایتا شوید